Hrad Karlštejn na Berounsku loni navštívilo téměř 269 tisíc, meziročně tedy skoro o 60 tisíc více. Na vstupném hrad vybral o čtyři miliony korun více než předloni. K lepší návštěvnosti přispěly především akce k 700. výročí narození krále a císaře Karla IV., velký zájem médií i bezpečnostní situace v Evropě, kvůli níž hodně Čechů trávilo dovolenou v tuzemsku, sdělil kastelán Jaromír Kubů.
Hrad mimo jiné otevřel výstavu Karlštejnský poklad, představující předměty z doby Karla IV., které patřily k dennímu životu na jeho dvoře a dokládají tehdejší životní styl. Návštěvníci také zhlédli 13 mimořádných muzikálových představení Noc na Karlštejně s profesionálními herci. „Sezona 2016 na hradě Karlštejně byla mimořádně náročná, ale nakonec také úspěšná,“ míní Kubů.
Program na letošní rok se ještě připravuje. Kromě jiného se opět počítá s další akcí Královský průvod nebo vinobraním. Na hradě budou zároveň pokračovat opravy, a to oken purkrabství a věže Voršilka nebo omítek na severozápadním rohu purkrabství. Plánovány jsou i lokální opravy střech a údržba zeleně. Experti podle kastelána připravují veškeré stavební podklady pro zařazení památky do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).