Jak koronavirus ovlivní turismus v Česku?

(aktualizováno 4. 3. 2020) Podnikatelská sdružení v cestovním ruchu reagují na současnou situaci v oboru vyvolanou obavami z epidemi či pandemie koronaviru COVID – 19. Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR) v tiskové zprávě varovala před zásadní krizí, která může zasáhnout cestovní ruch Česka. Zároveň  naznačila, že je připravena plně spolupracovat na prevenci proti šíření tohoto onemocnění. Pro obavy z cestování po České republice ale podle asociace nejsou zatím žádné důvody. Fórum cestovního ruchu ČR (FCR) se pak dopisem obrátilo na premiéra – v případě, že by vládní restrikce dopadly na cestovní ruch, požaduje kompenzace pro podnikatele v oboru. 

Epidemie koronaviru může pro cestovní ruch znamenat zásadní krizi

„Do současné doby nebyla vydána Ministerstvem zdravotnictví žádná mimořádná opatření pro ubytovací a stravovací zařízení. Zdraví zaměstnanců a hostů je však vždy předřazeno ekonomickým cílům,“ uvedl v tiskové zprávě prezident AHR ČR Václav Stárek. Zároveň je podle něj nutné si uvědomit, jak může současná situace dopadnout do celkové ekonomiky cestovního ruchu a být na případné krizové scénáře připraveni. AHR ČR proto ve spolupráci se společností Economic impacT zpracovala modely možných dopadů vývoje epidemie do cestovního ruchu v České republice.

V roce 2019 zahraniční turisté v ČR realizovali cca 27,18 mil. přenocování a utratili cca 124,1 mld. Kč, z čehož plynuly přínosy pro veřejné rozpočty v multiplikaci na úrovni cca 49,7 mld. Kč. Turisté z Itálie, Číny a Jižní Koreje se na počtu přenocování podíleli z cca 9,6 % a vzhledem k vyšší průměrné denní útratě se podíleli z cca 11,8 % na celkové spotřebě. Cestovní ruch poskytoval 144 tisíc pracovních příležitostí, v přepočtu na plné úvazky. 

„V případě poklesu spotřeby turistů z uvedených destinací o 50 % hrozí v roce 2020 snížení spotřeby na území ČR o 7,4 mld. Kč a snížení příjmů pro veřejné rozpočty o  3,0 mld. Kč a snížení počtu pracovních míst o 8 tisíc,“ varoval Stárek a dodal, že v případě, že by situace přetrvávala delší dobu a došlo k celkovému poklesu spotřeby turistů přibližně o třetinu (v modelu 28 %), znamenalo by to pravděpodobně snížení spotřeby na území ČR o  35,2 mld. Kč a snížení příjmů pro veřejné rozpočty o 14,1 mld. Kč. Tato skutečnost by se pak negativně odrazila také na snížení počtu pracovních míst, a to až o 40 tisíc. 

„Z uvedených modelů a současného vývoje vyplývá, že podnikatelé i zaměstnanci v cestovním ruchu budou čelit poměrně zásadní krizi, jejíž závažnost se bude odvíjet od délky trvání současné epidemie, ale také v závislosti na schopnost rychlé obnovy cestovního ruchu po jejím odeznění. Je tedy nutné rovněž předem zvážit kroky, které by snížily dopady očekávané krize na naše hospodářství a zaměstnanost. Pro mnohé malé a střední podniky může každý z uvedených scénářů představovat i existenční riziko. Je třeba konstatovat, že i přes rostoucí obavy z cestování je Česká republika stále bezpečnou destinací a pro případné obavy z cestování nejsou zatím žádné reálné důvody,“ uvedl k situaci Václav Stárek, prezident AHR ČR.

Fórum cestovního ruchu volá po kompenzacích

Předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek se 4. března tohoto roku obrátil dopisem na premiéra Andreje Babiše a žádal ho, aby vláda z přehnaných obav před koronavirem neohrozila odvětví cestovního ruchu. Fórum cestovního ruchu ČR se domnívá, že učiní-li Vláda ČR nějaká restriktivní opatřetí, která mají dopad na cestovní ruch a subjekty v něm podnikající, měla by být přirpavena kompenzovat jejich ztráty. Podnikatelé v cestovním ruchu nemají ve střednědobém horizontu šanci, jak bojovat s panikou lidí, kteří se obávají cestovat, výpadky příjmů vyvolané panikou či jako důsledek restriktivních opatření státních orgánů jsou nenahraditelné,“ uvedl mj. Sivek ve svém dopisu. Vláda by podle něj měla zvážit dopady svých restriktivních opatření a při prokázaných škodách by měla být připravena podnikatelům poskytnout kompenzace. Těmi by podle Siveka mohly být úhrada nemocenské státem v prvních 14 dnech nemocenské za lékaři nařízenou karanténu ve firmách, odpuštění DPH ve výši prokázané škody, nabídnutí bezúročných překlenovacích půjček ze strany Českomoravské záruční a rozvojové banky či uzavření dohod s pojišťovnami, aby lidem kompenzovaly pojištěné pobyty, které by mohly být zrušeny na základě doporučení vlád zdrojových trhů necestovat do ČR nebo necestovat v ČR.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více