Hoteliéři oceňují, že vláda zveřejnila harmonogram, kdy budou moci obchodníci a provozovatelé služeb včetně ubytování znovu otevřít své provozy. Plán podle nich obsahuje ale mnoho mezer a nelogičností. Navíc potřebují znát závazné datum obnovení provozu alespoň dva týdny předem. Důležitý je také minimálně předběžný termín otevření hranic.

Hotely a další ubytovací zařízení vláda zařadila do poslední vlny uvolňování podnikatelských činností s termínem 8. června. „Jsme rádi, že konečně alespoň nějaký nezávazný dokument vznikl. Ten termín je ale strašně daleko. Třeba v Rakousku, které bylo postižené více, mají v plánu otevřít hotely již v polovině května,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel EuroAgentur Hotels & Travel Josef Bára.
Pro ubytovací zařízení, která jsou závislá na zahraniční klientele, se podle mluvčí Four Seasons Hotel Prague Veroniky Tamchynové se zveřejněním červnového termínu nic nemění. „Klíčové pro provoz hotelu bude uveřejnění data, kdy se otevřou hranice České republiky a dalších zemí,“ vysvětlila. Bez alespoň rámcových termínů otevření hranic nebudou podle Báry plánovat letecké společnosti lety. „Pro začátek bych uvítal nějakou koncepci v rámci EU, přece jen otevřené hranice v EU již znamenají trh 400 milionů obyvatel. Neviditelnost EU je pro mě největším zklamáním současné doby,“ řekl.
Majitelé a provozovatelé chalup, apartmánů a rodinných penzionů do pěti pokojů žádají vládu, aby umožnila obnovení provozu v těchto zařízeních od 1. května. Projekt Amazing places, který skupinu těchto provozovatelů sdružuje, zaslal vládě otevřený dopis. „Pravděpodobnost nákazy na chalupách a malých penzionech je mnohem nižší než v přeplněných obchodech či posilovnách. Dřívější otevření menších ubytovacích zařízení je přitom podle našeho názoru právě jedinou z možností, jak zabránit většímu množství krachujících firem a živnostníků,“ uvádí v dopise zakladatel Amazing places Petr Kotík.
Nelogický připadá vládní harmonogram i výkonné ředitelce sítě Bohemian Hostels & Hotels Babetě Schneiderové. Nerozumí plánu, kdy o zhruba měsíc dříve než hotely budou moci být znovu v provozu fitness centra. Vláda podle ní měla také hned oznámit, jak bude firmy podporovat. „Již teď je ale jasné, že na základě představení tohoto plánu s absencí konceptu pomoci se mnoho podnikatelů uchýlí k hromadnému propouštění.“
V současné době je podle Asociace hotelů a restaurací ČR uzavřeno v tuzemsku 95 procent ubytovacích zařízení. „Nikdo nemůže dobře zvládat situaci, kdy vám stát zakáže vykonávat činnost, zásadně vás omezí a poměrně dlouho nenakreslí výhled do budoucnosti. Nemáte žádné příjmy, máte pořád šílené náklady. Kdybychom neměli nějaké finanční rezervy, tuto situaci nepřežijeme. Denně si uvědomujeme, že za lidi, kteří nám vše pomáhali budovat, neseme odpovědnost, ale to všechno má také svoje limity,“ řekla výkonná ředitelka Chateau Herálec Alexandra Kasperová.
Foto: Shutterstock.com