Horská střediska hlásí dostatek volných pokojů

Foto: Shutterstock.com Pec pod Sněžkou Foto: Shutterstock.com

Ač by se podle některých médií mohlo zdát, že Češi letos vzali útokem tuzemské hory a sehnat tam ubytování je problematické, realita je jiná. Alespoň podle Asociace horských středisek - podle její aktuální tiskové zprávy jsou ubytovací kapacity v horských areálech obsazeny z 60 procent a Češi se prý nemusí obávat, že by v období letních prázdnin nesehnali na horách pokoje.

Během prodlouženého víkendu zaznamenala horská střediska tradičně vyšší návštěvnost, což někde vedlo k delším čekacím dobám např. na lanovky nebo na občerstvení. „Zvýšený počet osob v některých horských oblastech v uplynulých dnech byl způsoben především státními svátky, které navazovaly na víkend. Proto jej mnoho lidí volilo pro dovolené. Nyní je situace mnohem klidnější a záběry z těchto tradičně exponovaných dní by neměly návštěvníky zbytečně odrazovat od pobytu na horách,“ uvádí Kateřina Neumannová, prezidentka Asociace horských středisek (AHS).

Zájemci o dovolenou na českých horách se nemusí obávat naplněných ubytovacích kapacit. V červnu byla česká horská střediska obsazeno v průměru ze 43 %, což je téměř stejně jako v minulém roce. Ve srovnání s předchozími lety, jež nebyly poznamenány koronavirovou pandemií, však šlo o pokles rezervací o více než 20 %. Prázdninová obsazenost je pak dokonce o pětinu nižší než v loňském roce – aktuálně se podle AHS pohybuje okolo 60 %. „I když zájem českých hostů o dovolenou na horách stále roste, ubytovací zařízení na českých horách mají ještě dost volných míst. To je způsobeno tím, že lidé rezervují ubytování blíže k termínu pobytu, a ne s větším předstihem, jak měli ve zvyku v předchozích letech. Navíc se stále ještě plně nevrátila zahraniční klientela, takže české hory jsou celkově méně zaplněné než před covidem,“ vysvětluje ředitel AHS Libor Knot.

Horská střediska navíc musejí počítat s konkurencí v podobě přímořských destinací, kam zatím mohou čeští turisté vycestovat snáz než v loňském roce. Jsme rádi, že si k nám klienti nacházejí cestu a věříme, že dorazí i během letních prázdnin. Zvlášť v kontextu zimy, kdy nás poškodila vláda svými nařízeními, se na ně těšíme ještě více než v jiném roce. Mrzí nás, že média preferují Chorvatsko a Řecko místo českých destinací,“ říká Matěj Kratochvíl ze střediska Lipno.

Pozitivně je možno hodnotit, že nejsme na horách svědky overtourismu, kterého se někteří experti trochu obávali. Například Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism, v březnovém rozhovoru pro náš portál uvedl, že je potřeba marketingovou kampaní turisty nasměrovat do méně frekventovaných míst. Cestovní ruch by se podle něj rozběhl i bez této kampaně, ovšem v místech, která všichni známe. „Všichni bychom tak byli na Sněžce, na Lipně nebo v Jeseníkách,“ uvedl tehdy Herget. Paradoxně právě v Jeseníkách či Krkonoších (resp. některých tamních střediscích) je nyní nejvíce volných míst. „Aktuálně je na prázdniny stále dostatek volné kapacity. Obsazenost hotelů se liší dle nabízených služeb a velikosti hotelů. Loni touto dobou byla obsazenost na prázdniny vyšší než je tomu zatím v letošním roce a více jsou vidět rezervace na poslední chvíli,“ uvádí Adam Svačina ze střediska Špindlerův Mlýn. Naopak otálet s rezervací by návštěvníci neměli v Harrachově, Špičáku na Šumavě nebo v Monínci, kde je v současné době obsazenost pro letní měsíce nejvyšší. V některých vytíženějších střediscích může být omezenější výběr kategorie ubytování, ale i zde se nachází stále velké množství volných kapacit. „Obecně exponovanější střediska zaznamenávají vyšší zájem i v letošním roce. Není ale pravda, že by byla zcela naplněná. Návštěvníci se nemusí obávat, že by nenašli místo,“ dodává Libor Knot.

Představitelé horských středisek také vyvrací, že jsou hory nyní na některých místech přeplněné. „V současnosti se stále ve veřejném prostoru hovoří o přeplněnosti českých hor a o tom, že návštěvníci se chovají k přírodě špatně. Jsem přesvědčen, že se to týká pouze těch nejnavštěvovanějších míst (například na Šumavě Černé a Čertovo jezero nebo v Krkonoších vrchol Sněžky) a že v drtivé většině se návštěvníci chovají ukázněně, my jsme za ně rádi a rozhodně proti nim nechystáme žádné represe,“ říká Vladimír Kasík ze Špičáku na Šumavě.

Horské areály investovaly zejména do budování a renovací bike parků, naučných stezek nebo gastronomických provozů. Pro návštěvníky si přichystaly také novinky, například na Lipně vylepšili zázemí a služby pro letní návštěvníky, v Dolní Moravě zase rozšířili dětské parky o obří vodní brouzdaliště. Mnohá střediska nabízí rozvinutou síť půjčoven kol, včetně elektrických, koloběžek, přičemž tyto aktivity mají v balíčcích spolu s provozem lanovek. Některé areály rozšiřují online prodej skipasů a služeb, díky kterému dokáží komunikovat s klienty již před příjezdem a lépe reagovat na jejich přání, nebo usnadňují rezervace sportovního vybavení.

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více