Filmová kancelář láká do Pardubického kraje filmaře a turisty

Destinační společnost Východní Čechy založila filmovou kancelář. Bude se snažit přilákat do regionu filmaře, zároveň také využije dřívějších známých filmových projektů v oblasti pro zvýšení atraktivity kraje pro turisty. Činnost kanceláře by měla být ekonomickým přínosem pro místní firmy, řekla ČTK ředitelka společnosti Alena Horáková.

			Zámek v Cholticích navštívili filmaři při natáčení snímku Obchodníci

Zámek v Cholticích navštívili filmaři
při natáčení snímku Obchodníci

„Funguje tak, že tipuje lokace vhodné pro natáčení filmových štábů, pro producenty a takzvané lokační skauty. Využije také míst, kde se filmovalo, k propagaci daného místa, což lze využít turisticky," uvedla Horáková. Filmová kancelář patří k prvním v zemi. Podobné byly založeny v Ostravě a Jeseníkách. V Pardubicích nevznikl nový subjekt, destinační společnost pouze vyčlenila jednoho pracovníka, který bude filmařům pomáhat s vyhledáváním vhodných míst k natáčení, ale třeba i s vyřizováním povolení, jednáním se starosty a majiteli nemovitostí. Pro filmovou turistiku chce společnost vytvořit propagační materiály využívající fotografie a reportáže o filmech vzniklých v kraji. Takzvané inspirativní balíčky by měly do regionu přivést více individuálních turistů. Podobná turistika podle Horákové již existuje například v Rakousku, kde zájemci putují po stopách seriálu Doktor z hor. Paříž zase turistům nabízí okruhy inspirované filmem Amélie z Montmartru.

Příjmy z kanceláře ředitelka společnosti neočekává. Vydělat by ale na natáčení a filmové turistice měli místní podnikatelé, zvláště majitelé ubytovacích zařízení, restaurací, řemeslníci nebo firmy disponující potřebnou technikou. Zvýšit by se měla i návštěvnost památek a informačních center.

			Na hradě Kunětická hora vznikly některé sekvence seriálu Arabela<br data-lazy-src=

V Pardubickém kraji bylo natočeno několik známých filmů. Seriál Cirkus Humberto se vytvářel na Veselém Kopci, Fantomas vysvobodil Arabelu na hradě Kunětická hora. Pardubické krematorium sloužilo jako kulisa známému snímku Juraje Herze Spalovač mrtvol. Režisér Jiří Strach natočil o největší rukopisné knize světa Codex Gigas, jež vznikla v klášteře v Podlažicích na Chrudimsku, třídílný televizní film Ďáblova lest. Hřebčín ve Slatiňanech na Chrudimsku si filmaři vybrali pro natáčení televizního seriálu Dobrá voda, další seriál Zkoušky z dospělosti vznikal v Chrudimi. Loni v regionu vznikla romantická komedie Obchodníci. Film by měl jít do kin v květnu tohoto roku. Natáčelo se na zámku v Cholticích s krásnou oborou, ale také ve Vysokém Mýtě, Chrudimi a Pardubicích.

Text: -čtk-
Foto: Lubomír Stiburek / CzechTourism, Michal Louč / Wikimedia Commons