Dopady koronaviru na turismus budou dle expertů dočasné

Omezení turismu kvůli šířící se nákaze koronaviru z Číny bude podle odborníků na cestovní ruch a služby dočasné. Situace, pokud nebude trvat dlouhodobě, by neměla podnikání poznamenat, propady by mohly být kompenzovány hosty z Evropy. Vyplývá to z vyjádření zástupců agentury CzechTourism a Asociací hotelů a restaurací ČR (AHR ČR).

Omezení turismu kvůli šířící se nákaze koronaviru z Číny bude podle odborníků na cestovní ruch a služby dočasné

Vláda v pondělí do odvolání schválila zákaz přímých letů mezi ČR a Čínou. Následkem nákazy novým typem koronaviru zemřelo přes 420 lidí, nakažených je k 21 tisíc. Kromě Číny jsou infikovaní lidé v 25 zemích.

Cestovní ruch se v České republice podle ředitele státní agentury CzechTourism Jana Hergeta kvůli nákaze koronaviru stejně jako v podobných situacích v minulosti příliš nezmění. „Turisty z Asie dočasně nahradí návštěvníci z jiných zemí. Nepříznivý dopad mohou pocítit podnikatelé, kteří se zaměřují na asijskou klientelu,“ řekl.

Přerušení leteckých linek může mít podle prezidenta AHR ČR Václava Stárka pro některá ubytovací zařízení například v Praze dopady. „Pokud by měla situace trvat dlouhodobě, budeme muset zvažovat, jak propady kompenzovat a nabízí se například evropské země. Pevně věříme, že tato situace neodradí od cestování do Evropy také například občany jiných zemí. Česká republika, patří stále mezi nejbezpečnější destinace všeobecně,“ doplnil.

Čínští turisté tvoří kolem šesti procent všech hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR. Loni jich do ČR přicestovalo kolem 620 tisíc, více než polovina jich míří do Prahy, necelá pětina do Jihočeského kraje.

Čtěte také: Některé tuzemské CK ruší nejbližší zájezdy do Číny

AHR ČR: Odliv čínských turistů by české služby neměl poškodit

ACK ČR: Cestovky si s dopady koronaviru na cestování poradí

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Incoming

Foto: Shutterstock.com

Wizz Air bude létat z Pardubic také do Oděsy a Charkova

Společnost Wizz Air rozšíří nabídku pravidelných linek z Pardubic - bude létat také do Oděsy a Charkova. Linky budou v provozu od června příštího roku, a to dvakrát týdně. Na Ukrajinu už nízkonákladový maďarský dopravce létá od září 2020,...

Číst více
Foto: Miroslav Rončák

Jak efektivně po pandemii covid-19 oslovit německý trh: Příklad Arménie

V současném (post)covidovém období, kdy se situace na jednotlivých trzích neustále mění,  je pro destinace nutné reagovat operativně s přesným načasováním konkrétních aktivit. Jednou z priorit je vrátit turistům ztracenou důvěru. Přestože se Arménie zatím v rozvoji cestovního ruchu...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Online vstupenky na jednom místě?

Přesnější statistiky cestovního ruchu i jednodušší nákup vstupenek. To jsou velké digitální novinky, které chystají Ministerstvo pro místní rozvoj a agentura CzechTourism. Projekt eTurista usnadní práci poskytovatelům ubytování i obcím a navíc přinese co nejpřesnější informace o tom, co se...

Číst více