Ve třetím čtvrtletí roku 2020 uskutečnili Češi 10,8 milionu vícedenních cest za účelem cestovního ruchu, což bylo o 18 % méně než ve stejném období předchozího roku. Z tohoto počtu bylo 87 % cest tuzemských, zbylých 13 % směřovalo do zahraničí. Počet domácích cest poklesl v meziročním srovnání jen mírně, dramaticky však ubylo zahraničních pobytů.
V létě přestala v České republice platit tvrdá omezení volného pohybu osob. Byla znovu otevřena ubytovací a stravovací zařízení, kulturní instituce, sportoviště, byly zpřístupněny památky i další atraktivity. Povoleno bylo rovněž cestování do některých zahraničních destinací. V návaznosti na rozvolnění preventivních opatření tak v letní sezóně došlo k oživení odvětví cestovního ruchu. Provozovatelé se přitom spoléhali především na zvýšenou tuzemskou poptávku.
Počet zájezdů s cestovní kanceláří nebo agenturou byl zhruba čtvrtinový ve srovnání s rokem 2019. Počet cest, u kterých cestovní kanceláře a agentury zajišťovaly pouze ubytování nebo dopravu, se naopak meziročně zvýšil přibližně o jednu desetinu.
Domácí cestovní ruch
V meziročním srovnání celkový počet domácích cest poklesl o 2 %, vzrostl však podíl delších cest. Na jednu cestu připadlo v průměru 5,0 přenocování. Průměrné výdaje se zvýšily na jednu cestu z 2 396 Kč na 2 782 Kč, na den cesty z 409 Kč na 467 Kč. Nejvíce se cestovalo v srpnu, kdy se uskutečnilo více cest než ve stejném měsíci o rok dříve. Červenec byl s předcházejícím rokem srovnatelný a v září došlo k meziročnímu poklesu.
Proti stejnému období roku 2019 se počet pobytů s ubytováním v hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) zvýšil zhruba o šestinu a počet přenocování narostl dokonce téměř o čtvrtinu. K celkovému navýšení pobytů i přenocování došlo zásluhou zvýšeného zájmu o hotely a penziony, poptávka po kempech a ostatních HUZ se ve srovnání s předcházejícím rokem nezměnila nebo snížila. Délka pobytů se prodloužila hlavně u cest s ubytováním v hotelech nebo penzionech.
Více se cestovalo za účelem rekreace a ubylo návštěv příbuzných či známých. Počet cest na chaty a chalupy byl podobný jako v létě roku 2019.
Nejnavštěvovanější zůstaly kraje Středočeský a Jihočeský, následované Jihomoravským a Královéhradeckým krajem. V meziročním srovnání si nejvíce polepšil region Karlovarský a Pardubický, naopak nejvíce poklesl počet cest na Liberecko.
Zahraniční cestovní ruch
V porovnání se stejným obdobím předchozího roku klesl počet zahraničních pobytů o 60 % a zvýšil se podíl kratších cest. Jedna cesta měla v průměru 7,0 přenocování. Snížily se průměrné výdaje – na jednu cestu z 12 573 Kč na 10 195 Kč, na den pobytu z 1 475 Kč na 1 273 Kč.
Nejvíce cest směřovalo na Slovensko (meziroční pokles o čtvrtinu) a do Chorvatska (meziroční pokles o dvě pětiny). V Chorvatsku strávili Češi stejně jako o rok dříve nejvíce dnů. Drtivá většina zahraničních cest měla cíl v zemích EU, mimo kontinent se díky zhoršené zdravotní situaci a bezpečnostním restrikcím cestovalo jen velmi zřídka. Výrazně se proto zmenšil podíl přepravy letadlem. Hlavním způsobem dopravy u třech čtvrtin pobytů byla přeprava osobním motorovým vozidlem.
Všechny údaje se týkají rezidentů České republiky ve věku 15 a více let a cest s alespoň jedním přenocováním. Zdrojem dat je výběrové šetření cestovního ruchu ČSÚ, jehož výsledky jsou přepočteny na populaci ČR. Více zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cestovni_ruch.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.