V první polovině roku 2020 uskutečnili Češi 8,7 milionu vícedenních cest za účelem cestovního ruchu, což bylo o 42 % méně než ve stejném období předchozího roku. Z tohoto počtu bylo 90 % cest tuzemských, do zahraničí směřovala zbylá jedna desetina. Meziročně počet domácích cest poklesl zhruba o třetinu, zahraničních o dvě třetiny.
Letošní zima v Česku byla druhá nejteplejší od roku 1961, a proto byl zaznamenán menší zájem o tuzemské lyžařské pobyty, což se projevilo desetiprocentním meziročním poklesem počtu domácích cest v lednu a únoru. Od začátku března bylo cestování bezprecedentně ovlivněno zhoršující se situací v souvislosti s nemocí covid-19. Od doporučení MZV nejezdit do lyžařských letovisek v Itálii, resp. dalších zahraničních lyžařských destinací, až po uzavření subjektů podnikajících v cestovním ruchu a zastavení běžného života díky přijetí nezbytných protikoronavirových opatření. To mělo za následek drastický propad domácího i výjezdového cestovního ruchu v měsících březen až červen. Došlo k uzavření hranic a Češi přestali takřka úplně jezdit do ciziny do konce tohoto období. V tuzemsku se sice od května začal počet cest zvyšovat, ale zůstával výrazně pod úrovní roku 2019. Nejméně Češi cestovali v dubnu.
Graf 1 – Cesty Čechů za účelem cestovního ruchu podle destinace
Poznámka: Údaje o počtu zahraničních cest v měsících březen až červen 2020
nejsou spolehlivé vzhledem k jejich nízkému výskytu a rozsahu výběrového souboru. Zdroj: Český statistický úřad, 2020
Většina domácností strávila Velikonoce doma
Počet pobytů a přenocování s ubytováním v hromadných ubytovacích zařízeních (HUZ) se meziročně propadl na polovinu. Díky uzavření hotelových provozů se v jarních měsících téměř žádné cesty s ubytováním v HUZ neuskutečnily (výjimku tvořily dobíhající lázeňské pobyty).
Graf 2 – Přenocování Čechů při ubytování v hromadných ubytovacích zařízeních (domácí cesty)
Zdroj: Český statistický úřad, 2020
V porovnání s rokem 2019 počet cest na chaty a chalupy poklesl o čtvrtinu, přitom počet přenocování se snížil jen o desetinu. V dubnu a květnu totiž trávili chataři a chalupáři ve svých rekreačních zařízeních výrazně delší dobu, čímž se chtěli vyhnout rizikovějšímu městskému prostředí. O třetinu ubylo rovněž návštěv příbuzných a známých. K největšímu poklesu došlo v dubnu, na který připadly velikonoční svátky, tentokrát však trávené až na výjimky doma. Také návštěvy příbuzných a známých se v dubnu a květnu významně prodloužily.
Graf 3 – Domácí cesty Čechů na chaty a chalupy nebo k příbuzným či známým
Zdroj: Český statistický úřad, 2020
Počet zájezdů s cestovní kanceláří nebo agenturou (CK/CA) realizovaných v první polovině roku byl ve srovnání s rokem 2019 zhruba čtvrtinový. Počet cest, u kterých CK/CA zajišťovala pouze ubytování nebo dopravu, dosáhl proti stejnému období roku 2019 polovičních hodnot.
Údaje v článku se týkají rezidentů České republiky ve věku 15 a více let a cest s alespoň jedním přenocováním. Zdrojem těchto odhadů je Výběrové šetření cestovního ruchu ČSÚ, jehož výsledky jsou přepočteny na populaci ČR.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.