Trendem posledním doby je podepisování memorand o spolupráci. Nejnovějším přírůstkem do sbírky těchto dokumentů je dnes podepsané memorandum, v kterém se na kooperaci dohody agentura CzechTourism a Klub českých turistů (KČT).
Obě organizace hodlají společným úsilím dosáhnout zkvalitnění služeb a přispět k růstu návštěvnosti „neobjevených“ koutů České republiky. A navíc udržitelným způsobem.

„Zviditelnění unikátních turistických značek s nejhustší sítí tras a jejich propojení s tipy na výlety na portálu Kudy z nudy – to je ten nejlepší způsob, jak zvednout lidi z gauče a dostat je po značených trasách do míst a regionů, která na své objevení teprve čekají,“ uvedl při příležitosti podpisu memoranda Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism, a kromě jiného vyzdvihl, že pěší turistika je ekologický, resp. udržitelný způsob turismu.
„Pozornost si zaslouží i turistické chaty, v kterých trávili víkendy naši rodiče a prarodiče, a které dnes potřebují oživit. V tom pomůže náš propracovaný systém certifikace a vzdělávání,“ dodal Herget. Dodejme, že oním nástrojem je Český systém kvality služeb (ČSKS), jehož realizátorem je CzechTourism.

Certifikací v rámci ČSKS nově projdou i objekty Klubu českých turistů. „Většinu chat provozují nájemci nebo odbory KČT, mnohdy s nadšením, ale bez valného financování či jiné podpory. Tato spolupráce jim otevírá nové možnosti v oblasti vzdělávání a propagace, což by se mělo následně odrazit i ve vyšší kvalitě poskytovaných služeb,“ ocenil přínosy spolupráce předseda KČT Vratislav Chvátal. Ten při dnešním podpisu memoranda připomněl, že KČT již od roku 2000 provádí certifikaci turistických ubytoven. Za tuto dobu ale certifikát získalo jen asi 50 provozovatelů ubytoven a i kvůli zpřísňujícím se kritériím jejich zájem v průběhu času klesal. Aktuálně je držitelem certifikátu pouhých 5 turistických ubytoven.
Téma kvality služeb je aktuální i v oblasti pěší turistiky – KČT nyní spouští projekt certifikace pěších tras. „Pilotní projekty certifikovaných tras připravujeme ve spolupráci s Karlovarským a Ústeckým krajem v Krušných horách a v Českém Švýcarsku, a také v jižních Čechách v oblasti Bechyně a řeky Lužnice,“ uvedl Chvátal a vysvětlil, že certifikované trasy musí splňovat nejvyšší standardy a pohodlí – sleduje se například délka chůze po asfaltu či zpevněných cestách, délka souběžného vedení trasy s cyklostezkou, atraktivita okolní krajiny, frekvence odpočívadel či napojení na parkoviště, nádraží či ubytovací a stravovací služby. Vzorem pro certifikaci jsou systémy fungující v Německu, Rakousku či Švýcarsko. Jedním z problémů, na které autoři certifikačního projektu podle Chvátala často narážejí, je zajištění přeložení turistických tras mimo asfaltové silnice – zdaleka ne všichni majitelé jsou svolní k vedení značených turistických tras přes své pozemky. Zajištění volného průchodu krajinou označil Chvátal za jednu z největších výzev do budoucna.
„Jsme zemí, která má nejhustší systém značených turistických tras a byla by škoda to v našem marketingu nekomunikovat,“ poznamenal k problematice značených tras Jan Herget a naznačil, že v historicky krátké době by mohl vzniknout projekt zaměřený na digitalizaci marketingu turistických tras. Tuzemská síť značených turistických stezek je nejen nejhustší, ale patří i k nejstarším – v letošním roce slaví KČT 130. výročí vyznačení první trasy.
Foto: -pmu-