Covid připravil jeskyně o návštěvníky, poník neprošel

Foto: Shutterstock.com Nejnavštěvovanější byly letos opět Punkevní jeskyně Foto: Shutterstock.com

Jeskyním v Česku letos ubylo návštěvníků, důvodem byla omezení kvůli koronaviru. Všech 14 zpřístupněných krasových jeskyní si letos do začátku listopadu prohlédlo 467 000 návštěvníků, loni jich bylo za stejné období téměř 528 000.

Důvodem poklesu bylo uzavření jeskyní do konce května kvůli covidu-19 i to, že návštěvníci museli mít v podzemí, tedy v uzavřených prostorách, podle nařízení vlády po celé léto roušky. Od početnějších prohlídek bylo vyžadováno i očkování nebo negativní test, informoval Pavel Gejdoš ze Správy jeskyní ČR.

„Někdy se bohužel pokladní či průvodci setkávali s hrubými reakcemi ‚odmítačů‘. Někteří se po spatření podmínek bohužel u pokladny otočili a bez prohlídky odjeli,“ uvedl ředitel Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl. Personál ale podle něj zažíval i úsměvnější situace nesouvisející s pandemií. Jeden z návštěvníků se například snažil dostat na prohlídku i se svým poníkem, přitom vstup se zvířaty do podzemí není kvůli ochraně přírody do možný.

Nejnavštěvovanějšími jeskyněmi v Česku byly v letošní turistické sezoně tradičně Punkevní v Moravském krasu, letos se 114 000 návštěvníky za prvních deset měsíců roku. Na druhém místě skončily Koněpruské jeskyně na Berounsku s 51 000 turisty a na třetím jeskyně Na Pomezí s 38 000 návštěvníky. Tyto jesenické jeskyně v pořadí návštěvnosti poprvé přeskočily do té doby třetí Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku.

Ačkoli hlavní turistická sezona v tuzemském přírodním podzemí skončila, některé jeskyně přivítají turisty i v následujících měsících. Celoročně od úterý do neděle jsou kromě Punkevních otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek v Moravském krasu. Celou zimu od pondělí do pátku zvou zájemce Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší s největším podzemním jezerem Čech.

Do konce listopadu zůstávají denně kromě pondělí otevřeny v Moravském krasu jeskyně Balcarka a Kateřinská, jen ve všední dny pak na Olomoucku Javoříčské a Mladečské. Po dohodě se v listopadu od pondělí do pátku mohou otevřít i Jeskyně na Pomezí u Jeseníku, až do konce roku i Zbrašovské aragonitové jeskyně. Do půlky listopadu se po domluvě mohou výletníkům otevřít Jeskyně na Turoldu v Mikulově pod Pálavou se specifickou kamennou mořskou pěnou na zdech. Poté se až do dubna uzavřou kvůli koloniím zimujících netopýrů.

Provoz jeskyní se řídí aktuálními vládními nařízeními pro uzavřené prostory. Od 1. listopadu je od návštěvníků, kteří nemají dokončené očkování či covid-19 neprodělali, požadován negativní PCR test ne starší než 72 hodin nebo antigenní, od něhož neuplynulo víc než 24 hodin. Informace o aktuálním dění v jeskyních najdete na www.caves.cz.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Moravskoslezské Convention Bureau

Pro svou další událost si vyberte Ostravu a Moravskoslezský kraj

Nezaměnitelná atmosféra průmyslových lokalit, kvalitní služby a dostatečná kapacita činí z Ostravy a Moravskoslezského kraje ideální místo pro pořádání kongresů, konferencí i menších firemních a společenských akcí všeho druhu. Stačí si jen vybrat.

Číst více
Foto: Hradec Králové Region Convention Bureau

Královéhradecký kraj? Firemní akce od A do Z

Na pořádání konferencí, seminářů, workshopů, eventů či teambuildingů jsme tu my. A s námi v tom jede více než 50 partnerů z celého kraje! Společně vám vaši velkou i malou firemní akci připravíme na míru, a to včetně pestré nabídky doprovodných...

Číst více
Foto: Martin Peterka

Východní Morava – inspirující místo pro výjimečná setkání

Autentický region Východní Morava by se vám měl dostat do hledáčku míst, pokud hledáte opravdový zážitek pro své pracovní partnery. Jeho jedinečnost a pestrost pramení ze spojení oblastí – Kroměřížska, Slovácka, Valašska, Zlínska a Luhačovicka.

Číst více