Ve druhé polovině srpna nás čeká workshop RDA. Značka RDA je známá a zažitá, jen nemá smysl si ji nějak vykládat nebo překládat. Skrývá se za ní Mezinárodní svaz autobusové turistiky (Internationaler Bustouristik Verband), tedy organizace, jejíž počáteční písmena se zkratkou RDA nemají ani za mák společného.
Jsou firmy, pro které je workshop RDA v Kolíně nad Rýnem mnohem důležitější než Holiday World a WTM v Londýně dohromady. Dávno už to nejsou jen autobusoví operátoři, ale také hotely, a dokonce i městské magistráty. Dnešní doba je z hlediska cestovního ruchu poněkud zapeklitá, a proto jsme českým a slovenským členům RDA položili následující otázku:
Jaký význam má pro vás členství v RDA, zejména ve vztahu k současné situaci, kdy roste procento lidí, kteří dávají přednost cestování po zemi a na kratší vzdálenosti?
Milan Pavelka, ředitel marketingu OREA HOTELS, a Ing. Rudolf Hamrle, ředitel hotelu HORAL, OREA HOTELS.
OREA HOTELS vnímají svoje členství v RDA jako jednu z možností přístupu na rozsáhlý a vzhledem k podílu německých hostů také klíčový zahraniční trh. U německých klientů je řada hotelů našeho řetězce velmi oblíbená, kromě Prahy zejména v lázeňských a horských oblastech. Právě proto, že hotely řetězce nejsou koncentrovány jen v Praze, je autobusová doprava pro skupinové klienty našeho řetězce běžná a naše hotely jsou pro autobusy vybaveny parkovací plochou. Vzhledem k tomu, že historicky i díky regionálnímu uspořádání patřil německý trh mezi dominantní sféru našeho zájmu, zúčastňují se například krkonošské hotely OREA HOTELS (Arnika, Horal, Central, Sklář a Bílý Hořec) pravidelně veletrhu RDA přímo, nebo prostřednictvím centrálního marketingu OREA HOTELS. Po špičkové zimní sezoně se výše zmiňované hotely zaměřují na firemní klientelu, individuální hosty, ale přesto stále podíl autobusových skupinových zájezdů v období jara, léta a podzimu vytváří nezanedbatelný podíl na výnosech. Z tohoto důvodu i letos se zúčastní krkonošské hotely řetězce OREA HOTELS veletrhu RDA ve spolupráci s ostatními podnikajícími subjekty v regionu Krkonoš v tematicky a stylově pojaté expozici „KRKONOŠE-RIESENGEBIRGE“.
Robert Kohlmann, ředitel CK Pressburg Bratislava
Naša cestovná kancelária sa zameriava na incoming z Nemecka. Nemeckí hostia tvoria veľkú väčšinu našich klientov na Slovensku a aj v Česku. Spolu dosahujeme na nemeckom trhu rádovo 200 000 nocľahov ročne, preto je pre nás veľmi dôležité vedieť, aké trendy a problémy sú pre tento trh rozhodujúce, čo môžeme očakávať od budúcnosti, poučiť sa zo skúseností ostatných členov. Tieto možnosti nám naše členstvo v RDA dáva vďaka mnohým odborným článkom a publikáciám, ku ktorým získavame prístup. Žiaľ, z dôvodu zhoršenej spotrebiteľskej klímy v Nemecku nemôžeme povedať, že by sme tam cítili rastúci záujem o cesty s pozemnou dopravou, to ale nijako neznižuje pozitíva, ktoré nám členstvo v RDA prináša.
Tomáš Brejcha, Čedok
Význam členství v RDA roste v souvislosti s trendem cestování do okolních zemí. Právě německá klientela ráda tráví dovolenou v sousedních zemích. Zájem je především u mládeže a seniorů.
Ivan Bäuml, Ingtours
Význam členství v RDA má několik poloh:
a) Umožňuje přístup členům jednak k členské základně jako celku, což má význam především marketingový a zároveň profesionálně-profesní. Mám tím na mysli možnost komunikace s členy uvnitř organizace, předkládání nabídek a zároveň výměna zkušeností v oblastech samotného prodeje produktu a v otázkách především právního charakteru.
b) Umožňuje účast na veletrhu RDA v Kolíně nad Rýnem, což je pro naši firmu jedinečná příležitost pozdravit stále partnery a zároveň prezentovat nabídku pro možné budoucí partnery.
c) Umožňuje nabízet produkt nejen jako touroperátor zaměřený na ČR, ale umožňuje i nabízet přímo vlastní hotelové kapacity. Tento efekt je nezanedbatelný.
Pokud se týká současné situace – cestování lidí na kratší vzdálenosti – je o to důležitější akcentovat autobusovou turistiku do sousedních zemí, kterou naše republika pro německého turistu nepochybně je. My tímto získáváme další segment klientely (kromě individuálů, rodin s dětmi apod.), a to seniory. Senioři se stali již jednoznačně stálicí na turistickém nebi. O to více se projevuje stabilita této skupiny turistů dnes, kdy cestovní ruch prochází krizí a není vůbec jednoduché získat klienty pro jakékoliv cestování. Mnohdy to není otázka finanční, je to spíše otázka spotřebitelské nálady. A ta je bohužel v současné době na bodu mrazu. Senioři jsou světlou výjimkou.
Zároveň si nemyslím, že letecká doprava a autoturistika vytlačí autobusovou nepravidelnou dopravu. A to z jednoduchého důvodu – je poměrně levná a senioři si ji oblíbili. Zároveň jsou demografickou skupinou, která se nezmenšuje, naopak vlivem stárnutí populace nabírá na síle. Díky seniorům se velmi dynamicky rozvíjí i další segment turistiky, a to je lázeňství. I zde je autobusová doprava téměř nezastupitelná.
Jana Procházková, ředitelka, Hotel Group, Špindlerův Mlýn
Členství v RDA nám umožňuje prostřednictvím odborných materiálů přístup k informacím a novinkám v oblasti skupinové turistiky. Díky RDA jsme získali lepší přehled, jak lépe a účinně používat reklamu na německém trhu, máme možnost porovnávat cenovou nabídku konkurenčních subjektů i v zahraničí, a to nám pomáhá lépe se orientovat na složitém trhu mezinárodního cestovního ruchu.
Je pravda, že celá řada informací je za úhradu a naopak mnoho bezplatných služeb naše firma dosud nevyužila jako například:
– poradenství v oblasti právní, hospodářské, daňové
– výměna zkušeností mezi členy a vzájemná podpora
– zpracování vzoru smluv a praktické pokyny k zabezpečení účelné reklamy
– zastupování při právních jednáních, vymáhání pohledávek
– pořádání odborných školení a seminářů
Mgr. Renata Heřmánková, obchodní náměstkyně, Lázně Františkovy Lázně
Členství v RDA je přínosem z několika úhlů. Jedním z nich je, že jako členové můžeme a máme nárok využívat všech práv a výhod s tím spojených. Prezentujeme se v odborném časopise RDA, využíváme jejich internetových stránek. Pravidelně jsme informováni o novinkách a změnách souvisejících s autobusovou dopravou a hlavně se skupinovou turistikou. Mezi naše práva patří i možnost poradenství nebo právní ochrana.
Pro společnost Lázně Františkovy Lázně, a. s., má další velký význam možnost účastnit se pořádaných setkání, pracovních workshopů s možností předvést náš produkt a navázat nové kontakty.
Klientela, která lázně navštěvuje, je starší. Velká část hostů využívá služeb CK, které nabízejí pobyty ve Františkových Lázní prakticky po celém Německu. Odtud mají zabezpečenou dopravu autobusy.
Ing. Viliam Kráľ, marketingový riaditeľ spoločnosti SOREA, spol. s r. o.:
Členstvo v asociácii RDA Workshop je pre hotelovú spoločnosť SOREA s r. o. ako relatívne nového člena zatiaľ stále zaujímavé. Od našej prvej prezentácie v roku 2000 sa nám podarilo nadviazať úspešné obchodné vzťahy s touroperátormi z Holandska, Fínska, Nemecka.
Výsledkom je každoročný produkt týchto touroperátorov, ktorí svojim klientom ponúkajú spravidla 7dňové lyžiarske zájazdy v hoteloch SOREA v Nízkych Tatrách a 5-dňové letné poznávacie pobyty vo Vysokých Tatrách.
Žiaľ návštevnosť odbornej verejnosti na minuloročnej výstave RDA Workshop naše predstavy úspešnej prezentácie nenaplnila. V tejto súvislosti je pre nás prijateľnejšie, pripísať tento fakt povodňovej situácii v Európe a nie pozvoľna upadajúcej úrovni RDA Workshop. Pre spoločnosť SOREA s r. o. bude dôležitá úroveň tohtoročného 29. ročníka, ktorá možno prispeje k rozhodnutiu či budeme svoje členstvo aktívne využívať aj naďalej.
Ing. Karel Rada, generální ředitel Hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou
Členství v RDA pro nás znamená možnost být členem v jedné z největších profesních organizací cestovního ruchu v Evropě, být její součástí, mít možnost používat její značku, která je velmi uznávaná a, samozřejmě, to hlavní – podílet se na obchodě v rámci RDA.
Členem RDA jsme jedni z prvních v Česku, a to od roku 1997 a zatím mám jen dobré zkušenosti.
Ivan Breznen, Destination
Nevidím žádnou souvislost mezi základní otázkou a její podmiňovací částí. Rozhodně nemůže mít pro někoho význam členství v RDA v souvislosti s tím, že „roste procento lidí, kteří cestují po zemi a na kratší vzdálenosti“, navíc to není pravda. Smysl našeho členství v RDA je dvojí: z hlediska incomingové agentury v přístupu k pravidelně aktualizované databáze potenciálních zákazníků konzumujících naše služby, z hlediska společnosti disponující autobusovým parkem získáváme přehled o technických trendech a novinkách v autobusové dopravě na vyspělých trzích.
Jiřina Mašičová, Jerome Travel
Členství V RDA využíváme především k možnosti účastnit se každoročního veletrhu v Kolíně nad Rýnem. Je to jeden z nejdůležitějších zahraničních veletrhů cestovního ruchu pro naší cestovní agenturu, což se nám každoročně potvrzuje. Ne že bychom očekávali získání nových partnerů, německý trh je bohužel již „rozdán“. Ale máme zde možnost setkat se s mnoha našimi stávajícími partnerskými CK a probrat s nimi podmínky spolupráce a nové produkty na příští rok.
Již v loňském roce se očekávalo zvýšení počtu klientů, kteří dávají přednost cestování po zemi a na kratší vzdálenosti. My jsme bohužel výraznou změnu nezaznamenali. Vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci např. v Německu si velký nárůst neslibujeme ani nyní. Roste také velká konkurence mezi evropskými destinacemi. Mnohé hotely a ostatní subjekty cestovního ruchu např. v Maďarsku nebo Polsku začínají totiž také poskytovat služby na velmi dobré úrovni, ale často za příznivějších cenových podmínek, než jsme schopni nabídnout my.
Mgr. Petr Masák, Infocentrum města Karlovy Vary, o.p.s.
Členství v RDA má pro nás velký význam, dává nám možnost prezentace, přináší odborné informace, teď aktuálně i možnost uspořádat výroční zasedání 2004 a veřejnosti představit Karlovy Vary.
Roman Vacho, Grandhotel Pupp,Karlovy Vary
My jsme členy od roku 1996 a myslíme si, že jako pro dodavatele služeb členům RDA má pro nás toto členství velký význam hned z několika důvodů. Zaprvé je třeba vidět, že ve firemní filozofii Grandhotelu Pupp je německý trh naprosto prioritním. Zadruhé máme produkt, který naprosto vyhovuje tomuto segmentu trhu, tedy účastníkům autobusové turistiky, takže se nám daří velmi dobře prodávat zejména služby Parkhotelu. A zatřetí cítíme, že je nutné své aktivity v RDA ještě zintenzivnit, protože je pravděpodobné, že se v roce 2004 zjednoduší cestování mezi Českou republikou a Německem, na což musíme být připraveni a mít „rozhozeny sítě“ na německém trhu. Pokud bude autobus na hranicích místo dnešních tří hodin stát pět minut či volným tempem projede, přijedou k nám nejspíš noví návštěvníci, které dosud celní a pasové formality od návštěvy odrazovaly.
Viliam Sivek, Euroagentur
Neoddiskutovatelným faktem nadále zůstává, že největší objem v příjezdové turistice do České republiky činí občané SRN. Je to dáno bezprostředním sousedstvím našich zemí a současným trendem cestování na krátkou vzdálenost. RDA sdružuje především německé cestovní kanceláře nabízející zájezdy s autobusovou dopravou a dopravce. Členství v RDA nám dává jednu z možností oslovit německé klienty naší nabídkou. Snažíme se tak o to, abychom touto cestou nadále posilovali postavení naší firmy na německém trhu. Jako jedna z největších českých hotelových společností nabízíme kvalitní ubytování v 19 hotelech v Praze i dalších atraktivních místech České republiky, jako jsou Karlovy Vary, Hradec Králové a okolí jezera Lipno v jižních Čechách. Naše celková nabídka ubytovací kapacity dosahuje 2 500 lůžek a kromě ubytovacích služeb zajišťujeme kompletní doplňkové služby pro pobyty zahraničních turistů, služby pro kongresy a konference, organizujeme rauty a jiné gastronomické akce včetně programové náplně. V současné době se intenzivně zabýváme z pověření Českého svazu ledního hokeje přípravou a zajištěním ubytování pro hráče a účastníky Mistrovství světa v ledním hokeji 2004. Německá klientela dlouhodobě tvoří nejvýznamnější segment vobsazenosti našich hotelů. Proto vnímáme členství v RDA jako prestižní záležitost. Díky RDA jsme navázali řadu cenných kontaktů a partnerství. Pravidelně se také naše firma účastní workshopu RDA, který je každoročně pořádán pouze pro odborníky v Kolíně nad Rýnem a který hodnotíme velmi pozitivně.
Ludmila Koutská, Top Hotel Praha
Vzhledem k současné situaci v turistickém ruchu, kterou vyvolala vlna teroristických útoků, válečných konfliktů nebo exotických nemocí, preferují turisté bezpečné cestování na kratší vzdálenosti. K tomu se ideálně hodí autobus. Proto členství v RDA – největší Německé autobusové asociaci je bezesporu velkou výhodou. TOP HOTEL Praha je členem této asociace od roku 2001. Členství mu umožňuje prezentovat se na akcích a workshopech pořádaných RDA, a tím navázat kontakty s velkými i menšími autobusovými společnostmi, tím pádem se svými potenciálními klienty.
Eva Tučková, Navatyp
Veletrh RDA, stejně jako jiné akce zaměřené na prezentaci našeho hotelového řetězce, chápeme jako nedílnou součást našich podnikatelských aktivit v cestovním inkomingovém ruchu. Členství v RDA nám však navíc napomáhá k větší efektivitě využití hotelových kapacit v letních měsících, kdy je poptávka po dovolené v Krkonoších z pochopitelných důvodů menší.
Kristina Štěpánová, Magistrát města Plzně, oddělení propagace a tisku Kanceláře primátora
Členství v RDA znamená pro Plzeň nemalou šanci, jak velmi efektivně seznamovat profesionály cestovního ruchu, zejména cestovní kanceláře a autobusové dopravce, s aktuální turistickou nabídkou města. Současná mezinárodní situace cestovnímu ruchu příliš nepřeje, a tak mnozí lidé skutečně hledají nabídku relativně bezpečných pobytů či výletů v rámci Evropy.
Plzeň, která leží na jediném dálničním spojení z Německa do Prahy, je tak již nyní přirozeným cílem německých autobusových dopravců – do Plzně se jezdí hlavně za originálním zážitkem ze Světa piva Plzeňského Prazdroje. Druhou silnou stránkou je potenciál církevní turistiky města i okolí – např. osobnost sv. Jana Nepomuckého, který pocházel z Plzeňska, je v Německu dobře známá, stejně jako barokní kláštery v okolí města, na jejichž výzdobě se kdysi podíleli mnozí umělci z Bavorska. Je jen škoda, že dosud neexistuje turistický produkt, který by spojil oblíbenou „ekumenickou“ nabídku města (chrám sv. Bartoloměje – Velká synagoga – Meditační zahrada) s turistickou nabídkou regionu, který je přímo „prošpikován“ zajímavými církevními památkami.
Na workshopu v Kolíně letos určitě potěšíme všechny dopravce – koncem roku bude zprovozněn provizorní obchvat města, takže z Plzně konečně zmizí tranzitní kamionová doprava. Pokud se navíc podaří prosadit do praxe současný deklarovaný zájem města Plzně o rozvoj cestovního ruchu a odstraní se letité nedostatky ve službách cest. ruchu, může se Plzeň stát jedním z nejoblíbenějších turistických cílů. Zkrátka, až v roce 2004 v rámci konání kongresu RDA v Karlových Varech přijedou zástupci RDA do Plzně na pivo, věřím, že jim budeme mít co ukázat.
Josef Ryljak, CK Atis Bruntál
Členství v RDA má význam jen v případě, když je člen RDA aktivní, tj. provádí samostatnou obchodní politiku, cílený marketing, nejen účast na workshopu RDA, a řadu dalších aktivit během celého roku. V tomto případě to může přinést určité ovoce. Vzhledem k tomu, že RDA je převážně německou organizací navázanou na německé bus-operátory, můžeme dobře sledovat, jak působí evropská konkurence, zejména hotelová, vůči Česku na německém trhu. A vidíme, že působí, a to kvalitou i cenou. Jinými slovy, na prahu EU se naše cestovní kanceláře, incomingové agentury a hotely ocitají v silně konkurenčním prostředí, kdy konkurencí se nestává sousední hotel, ale např. hotel ve Slovinsku či Německu samotném, který klienta nakonec získá! Pozoruji trend, že tomu často nejsme schopni čelit, protože nám stále chybí navazující infrastruktura a bohužel i kvalita služeb. Nepřispívá tomu ani trend velkého snižování cen, do kterého jsme bohužel nuceni se zapojit. Samozřejmě, že se zvyšuje počet krátkodobě knihovaných skupin. Máme v RDA řadu partnerů, bohužel mnozí z nich jsou rozezleni na ČCCR, že je cíleně nepozvala na poslední akci Visit Czechia a považují to nejen za neslušnost, ale hlavně za hloupost s otázkou: Proč Česko nestojí o německého klienta, který je stále u nás nejpočetnější?