ČNB: Příjmy z příjezdového cestovního ruchu stouply

Příjmy České republiky z příjezdového cestovního ruchu stouply v letošním prvním čtvrtletí o 8,4 procenta na 38,9 miliardy korun. Výdaje Čechů na zahraniční turistiku se zvýšily o 7,7 procenta na 31,8 miliardy korun. Vyplývá to ze statistiky platební bilance, kterou zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Příjmy České republiky z příjezdového cestovního ruchu stouply v letošním prvním čtvrtletí o 8,4 procenta na 38,9 miliardy korun.

Rostoucí trend je patrný také ve statistikách ČSÚ. V prvním čtvrtletí se v tuzemských hotelech, penzionech a kempech ubytovalo 1,8 milionu zahraničních turistů, meziročně o 8,6 procenta víc. „Výrazný nárůst jsme zaznamenali zejména u příjezdů ruských, čínských a jihokorejských turistů, jejichž útraty patří k vyšším, než je průměr. Významně rostly také příjezdy turistů z Polska, Slovenska, Velké Británie, Itálie či USA,“ uvedla ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

Do vývoje příjmů z příjezdového cestovního ruchu se podle ní pozitivně promítá také bezpečnostní situace ve světě, stále výhodný kurz koruny vůči zahraničním měnám, v neposlední řadě i velmi příznivá zimní sezóna na českých horách.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Incoming

Křišťálové údolí: průvodce sklářskými exkurzemi na Liberecku

Ajeto Lindava, Preciosa, Rautis i Lasvit: kam na Liberecku za sklem a šperky, ceny exkurzí a kdy se konají otevřené dny.

Číst více
Foto: JCCR

EuroVelo 13 / Stezka železné opony: průvodce po českých úsecích

EuroVelo 13 po Česku: 800 km podél bývalé hranice. Šumava, jižní Morava, značení i tipy na etapy pro cykloturisty.

Číst více

Pivní stezky v Česku: kompletní přehled pro rok 2026

Beskydská, Krkonošská i další pivní stezky 2026: pivovary, délky tras, razítka a odměny. Kam vyrazit za pivem po Česku.

Číst více