Chystáte se bajkovat? Připravte si trailovné!

Foto: Shutterstock.com Nejde jen o to se svézt na udržovaných trailech, ale také přispět na jejich údržbu Foto: Shutterstock.com

Patříte-li mezi  bajkery, případně máte v plánu jejich čím dál větší rodinu také rozšířit, měli byste ctít zásady vyznavačů terénní cyklistiky. Mimo jiné dodržovat tzv. desatero terénního cyklisty. A také neváhat přispět na údržbu singltreků a singletrailů.

Chcete se projet na kole po některé z desítek tuzemských terénních stezek? Skvělý nápad! Kromě perfektně připraveného kola, helmy a dalších bezpečnostních pomůcek si nezapomeňte ani peněženku. Nejen kvůli pivku v cílové stanici, ale také kvůli tzv. trailovnému, tedy příspěvku na údržbu stezek. Ten je sice v zásadě dobrovolný, pro zodpovědného bajkera by ale měla být jeho úhrada nepsanou povinností. Jenže zdaleka ne vždy tomu tak je. I proto přistoupila vybraná tuzemská trail centra k osvětové kampani se sloganem „TRAILOVNÉ? Přispívat je normální“. Smyslem je veřejnosti přiblížit, co vše obnáší takové stezky vybudovat a následně udržovat.

Foto: Petr Manuel Ulrych Předseda ČeMBA Václav Vlk Volráb Foto: Petr Manuel Ulrych

Jen málokdo si asi uvědomí, že terénní stezky není paradoxně tak složité a náročné vybudovat, jako je do budoucna udržovat. Na jejich kvalitě se vedle běžného opotřebení při používání podepisují i povětrnostní vlivy nebo aktuálně těžba dřeva jakožto důsledek kůrovcové kalamity. Náklady na údržbu se podle České Mountainbikové Asociace (ČeMBA) pohybují ve statisících, mnohdy i v milionech korun. Předseda asociace Václav Vlk Volráb k tomu tento týden na tiskové konferenci v Praze uvedl: „Českým unikátem je volný a bezplatný vstup do přírody. Jenže vše má svá pro a proti. Lidé to berou tak, že stezky někdo postavil a bude se o ně také dále starat. A že se na nich bude jezdit zadarmo. Jenže takto u nás systém udržitelnosti či dotačních programů a fondů nefunguje.“ Ani případné příspěvky od státu či krajských nebo místních samospráv nedokážou náklady na údržbu stezek pokrýt. Zmiňovaná osvětová kampaň se proto snaží lidi, kteří míří do našich trail center, přimět, aby vždy provozovatelům – třeba symbolicky padesáti- či stokorunou – přispěli na provoz. Zatímco jízdenku na lanovku, vstupné do akvaparku či green fee na golfovém hřišti zaplatí bez řečí každý, pro dobrovolný příspěvek na údržbu trailů dosud sahal do kapsy málokdo. „Lidé si musí uvědomit, že bez těchto příspěvků tady traily prostě nebudou,“ konstatoval lakonicky Volráb.

Do osvětové kampaně jsou zapojeny Rychlebské stezky, Singltrek pod Smrkem, Trutnov Trails, Singletrail Moravský kras a Šemberské stezky.

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více
Foto: TO Pardubicko

Na Pardubicku jednali o výběru poplatků z pobytu i moderních technologiích

V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.

Číst více
Foto: Jiří Balát

Cyrilometodějská stezka certifikována jako Kulturní stezka Rady Evropy

Představitelé sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a Zlínského kraje převzali včera ve Zlíně z rukou ředitele Evropského institutu kulturních stezek v Lucemburku Stefana Dominioniho certifikát Kulturní stezka Rady Evropy. V tiskové zprávě o tom informala Centrála cestovního ruchu...

Číst více