Chystáte se bajkovat? Připravte si trailovné!

Foto: Shutterstock.com Nejde jen o to se svézt na udržovaných trailech, ale také přispět na jejich údržbu Foto: Shutterstock.com

Patříte-li mezi  bajkery, případně máte v plánu jejich čím dál větší rodinu také rozšířit, měli byste ctít zásady vyznavačů terénní cyklistiky. Mimo jiné dodržovat tzv. desatero terénního cyklisty. A také neváhat přispět na údržbu singltreků a singletrailů.

Chcete se projet na kole po některé z desítek tuzemských terénních stezek? Skvělý nápad! Kromě perfektně připraveného kola, helmy a dalších bezpečnostních pomůcek si nezapomeňte ani peněženku. Nejen kvůli pivku v cílové stanici, ale také kvůli tzv. trailovnému, tedy příspěvku na údržbu stezek. Ten je sice v zásadě dobrovolný, pro zodpovědného bajkera by ale měla být jeho úhrada nepsanou povinností. Jenže zdaleka ne vždy tomu tak je. I proto přistoupila vybraná tuzemská trail centra k osvětové kampani se sloganem „TRAILOVNÉ? Přispívat je normální“. Smyslem je veřejnosti přiblížit, co vše obnáší takové stezky vybudovat a následně udržovat.

Foto: Petr Manuel Ulrych Předseda ČeMBA Václav Vlk Volráb Foto: Petr Manuel Ulrych

Jen málokdo si asi uvědomí, že terénní stezky není paradoxně tak složité a náročné vybudovat, jako je do budoucna udržovat. Na jejich kvalitě se vedle běžného opotřebení při používání podepisují i povětrnostní vlivy nebo aktuálně těžba dřeva jakožto důsledek kůrovcové kalamity. Náklady na údržbu se podle České Mountainbikové Asociace (ČeMBA) pohybují ve statisících, mnohdy i v milionech korun. Předseda asociace Václav Vlk Volráb k tomu tento týden na tiskové konferenci v Praze uvedl: „Českým unikátem je volný a bezplatný vstup do přírody. Jenže vše má svá pro a proti. Lidé to berou tak, že stezky někdo postavil a bude se o ně také dále starat. A že se na nich bude jezdit zadarmo. Jenže takto u nás systém udržitelnosti či dotačních programů a fondů nefunguje.“ Ani případné příspěvky od státu či krajských nebo místních samospráv nedokážou náklady na údržbu stezek pokrýt. Zmiňovaná osvětová kampaň se proto snaží lidi, kteří míří do našich trail center, přimět, aby vždy provozovatelům – třeba symbolicky padesáti- či stokorunou – přispěli na provoz. Zatímco jízdenku na lanovku, vstupné do akvaparku či green fee na golfovém hřišti zaplatí bez řečí každý, pro dobrovolný příspěvek na údržbu trailů dosud sahal do kapsy málokdo. „Lidé si musí uvědomit, že bez těchto příspěvků tady traily prostě nebudou,“ konstatoval lakonicky Volráb.

Do osvětové kampaně jsou zapojeny Rychlebské stezky, Singltrek pod Smrkem, Trutnov Trails, Singletrail Moravský kras a Šemberské stezky.

Autor

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Moravskoslezské Convention Bureau

Pro svou další událost si vyberte Ostravu a Moravskoslezský kraj

Nezaměnitelná atmosféra průmyslových lokalit, kvalitní služby a dostatečná kapacita činí z Ostravy a Moravskoslezského kraje ideální místo pro pořádání kongresů, konferencí i menších firemních a společenských akcí všeho druhu. Stačí si jen vybrat.

Číst více
Foto: Hradec Králové Region Convention Bureau

Královéhradecký kraj? Firemní akce od A do Z

Na pořádání konferencí, seminářů, workshopů, eventů či teambuildingů jsme tu my. A s námi v tom jede více než 50 partnerů z celého kraje! Společně vám vaši velkou i malou firemní akci připravíme na míru, a to včetně pestré nabídky doprovodných...

Číst více
Foto: Martin Peterka

Východní Morava – inspirující místo pro výjimečná setkání

Autentický region Východní Morava by se vám měl dostat do hledáčku míst, pokud hledáte opravdový zážitek pro své pracovní partnery. Jeho jedinečnost a pestrost pramení ze spojení oblastí – Kroměřížska, Slovácka, Valašska, Zlínska a Luhačovicka.

Číst více