
Nedojde-li v důsledku současného globálního dění k posunu, mělo by se v červenci tohoto roku v Číně rozhodovat o zápisu „Slavných lázní Evropy“ na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Dojde-li k zápisu, vstoupí do tohoto „elitního klubu“ také trojice západočeských lázeňských míst – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Připomeňme si, jaká výběrová kritéria UNESCO kandidátská města splňují.

Great Spas of Europe (česky „Slavné lázně Evropy“) je uskupení 11 výjimečných lázeňských měst ze 7 zemí, které byly nominovány na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tato mezinárodní sériová nominace byla po osmiletých přípravách slavnostně podepsána dne 22. ledna 2019 v Paříži za přítomnosti představitelů všech nominovaných měst. Dalším výrazným mezníkem byla hodnoticí mise ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel), která proběhla ve všech městech na podzim loňského roku. Při své dlouhé cestě se komisaři zaměřili na ochranu, správu, prezentaci a především integritu a autentičnost nominovaných městských komplexů. Zpráva o výsledcích mise bude významným příspěvkem do další fáze hodnocení, během něhož Výbor světového dědictví rozhodne o zápisu, na který hromadně čekají česká města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, rakouské Baden u Vídně, belgické Spa, francouzské Vichy, italské Montecatini Terme a britské City of Bath.
Každé z těchto jedenácti měst se rozvíjelo v letech 1700–1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů, jejichž využívání vedlo k inovativnímu přístupu, který kombinoval unikátní urbanismus, specifickou architektonickou typologii, parkové úpravy a celostní přístup ke zdraví a trávení volného času v malebné lázeňské krajině. Spojení všech těchto faktorů ovlivnilo vývoj intelektuální, umělecké, sociální i politické úrovně celé evropské společnosti. V lázních se v minulosti konala důležitá politická setkání a lázeňské prostředí podněcovalo významné umělce v jejich tvorbě, která je dodnes v lázeňských městech přítomna. Lázeňské procedury, ovlivňující tělo, mysl i ducha tak zajišťují neustálý přínos evropské kultuře, mentalitě, zdraví i zvykům.
Great Spas of Europe
- Karlovy Vary (CZE)
- Mariánské Lázně (CZE)
- Františkovy Lázně (CZE)
- Baden-Baden (DEU)
- Bad Ems (DEU)
- Bad Kissingen (DEU)
- Baden (AUT)
- Spa (BEL)
- Vichy (FRA)
- Montecatini Terme (ITA)
- City of Bath (GBR)
|
[fotogalerie2]
Pro zapsání na Seznam světového dědictví musejí statky vykazovat výjimečnou světovou hodnotu a splňovat alespoň jedno z deseti výběrových kritérií UNESCO. Mezinárodní sériová nominace Great Spas of Europe, splňuje kritéria čtyři:
Kritérium II
„Nominace musí ovlivňovat vymezené období nebo dané oblasti kultury, architektury, technologie a projektování měst a krajiny.“
Vliv na evropská města
Nominovaná města ovlivnila rozvoj Evropy mezi 18. a 20. stoletím. Přítomnost pokrokových myslitelů a prostor k diskusím znamenaly rozvoj vědy, medicíny a umění.
Kritérium III
„Přinášet jedinečné a výjimečné svědectví o tradicích živých nebo zaniklých civilizací.“
Lázeňská kultura – lidské zdraví
Nominace dokládá komplexní přístup ke zdraví, který se ve městech rozvíjel. Lázeňská kúra se tak nestala pouze předmětem určování diagnóz, ale zahrnovala zdravé stravování, pohyb a kvalitní trávení volného času. Tím byl položen základ moderní lázeňské turistiky.
Kritérium IV
„Nominace musí být příkladem určitého architektonického či technologického souboru a krajiny ilustrující jedno nebo více období v dějinách.“
Jedinečná městská typologie
„Slavné lázně Evropy“ jsou typologickým příkladem tzv. „lázeňského města“. Tedy kombinací kvalitní architektury, městského plánování a krajinného designu, uzpůsobeného podle rozmístění přírodních minerálních pramenů a výrazným vlivem na moderní cestovní ruch.
Kritérium VI
„Nominace musí spojovat události, tradice, myšlenkové proudy a umělecká díla, která danou lokalitu výrazně obohacují.“
Křižovatka mezinárodní kultury
Mezinárodní propojení sociálních, politických a uměleckých myšlenek vytvářelo náboženskou a sociální svobodu. Lázeňská města byla sídlem uměleckých mecenášů a inspirací pro různá díla. Mnoho umělců zde poprvé vystavovalo nebo vystupovalo.
www.greatspasofeurope.org