Dne 28. dubna 2008 proběhlo v novém odletovém terminálu mezinárodního letiště Brno-Tuřany slavnostní setkání na počest padesátého výročí zahájení civilního leteckého provozu a 90. výročí československého letectva.
Na slavnostním večeru se setkala řada pamětníků, bývalých zaměstnanců letiště a významných osobností z politické, podnikatelské a společenské sféry. K výročí byla vydána pamětní publikace, která na 75 stranách shrnuje slovem i obrazem bohatou historii letiště, letectví v Brně a připomíná nejvýznamnější události uplynulého období. Součástí oslav 50. výročí letiště Brno-Tuřany se stal i Dětský den uspořádaný pro širokou veřejnost v neděli 25. května.
|
Hejtman Jihomoravského kraje, ing. Stanislav Juránek, řekl: „ Výročí, které si v těchto dnech připomínáme zde na jižní Moravě, je 50 let provozu letiště Brno-Tuřany, jehož vlastníkem je od roku 2004 Jihomoravský kraj. Z pohledu kraje, jako majitele, je rozvoj mezinárodního letiště důležitý nejen pro město Brno, ale pro celý kraj. Letiště je hnacím motorem všech snah o rozvoj investic a zvýšení turistického ruchu v Brně i celém regionu. Pro zahraniční investory je totiž dobře fungující letiště jednou ze základních podmínek, podle kterých se rozhodují, kam nasměrují své investice. Z tohoto pohledu mě těší skutečnost, že Brno si již upevnilo pozici druhého nejužívanějšího letiště v České republice.“
Letiště Brno-Tuřany v současné době nabízí několik pravidelných spojů denně. V provozu jsou linky do Londýna (7x týdně), Prahy (18x týdně), Gerony (4x týdně) a Moskvy (2x týdně). Od zimního letového řádu plánují České aerolinie zvýšení počtu denních spojení s Prahou na čtyři spoje denně.
|
Velmi silný provoz na letišti probíhá tradičně v letní turistické sezoně. Cestovní kanceláře nabízejí svým klientům v letošním roce 25 turistických destinací s odlety z Brna. V roce 2007 letiště odbavilo 415 000 cestujících, což je prozatím největší počet od doby jeho vzniku. V letošním roce to bude okolo půl milionu cestujících.
Text a foto: -brq-