AHR ČR: Antivirus zřejmě propouštění nezamezí

Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) dnes opět apelovala na vládu, aby přijala účinná opatření, která pomohou firmám v cestovním ruchu udržet pracovní místa a přežít období, kdy mají nulové tržby. Vládní program Antivirus prý totiž nejspíš nezamezí propouštění.

Prezident AHR ČR Václav Stárek považuje současnou situaci za kritickou. „Podle našeho průzkumu je zcela uzavřeno již téměř 90 % ubytovacích zařízení, zbylých 10 % je zatím otevřeno velmi omezeně, většinou pro cizince, kteří nemohli opustit Českou republiku. V případě restaurací jsou pak zcela uzavřeny tři čtvrtiny provozoven a zbytek funguje pouze v režimu prodeje přes ulici,“ uvedl Stárek a dodal, že velká část restaurací je v pronajatých prostorách, takže musí i v době, kdy nemůže přijímat hosty, platit nájemné. „Podle zkušeností podnikatelů individuální žádosti o odklady sociálního pojistného jsou úřady rovněž odmítány. Propady ve spotřebě turistů mohou dosáhnout kumulovaně až 400 miliard korun a již 80 % podniků ví, že propustí minimálně 10 – 30 % zaměstnanců,“ varoval Stárek a dodal, že s dalším propuštěním čekají podniky na to, jak bude vypadat v praxi pomoc vlády.

Program Antivirus zřejmě v sektoru horeca nezabrání propouštění

AHR ČR v tiskové zprávě uvedla, že podle předběžných informací sice program Antivirus nabízí podnikatelům 80procentní kompenzaci v případě, že zaměstnancům, kteří byli nuceni zůstat doma kvůli překážkám v práci v přímém důsledku krizových opatření, vyplatí 100procentní náhradu průměrného výdělku, zároveň omezuje výši kompenzovaných mezd stropem, který odpovídá mediánu. „Zbytek do plné mzdy budou tedy hradit zaměstnavatelé v celé výši. Stejně tak budou zaměstnavatelé povinni za tyto mzdy nadále odvádět odvody na zaměstnance, tedy dalších přibližně 34 %,“ upozornil Stárek. „Podnikatelé se rovněž mají zavázat, že nebudou již další mzdové kompenzace od státu požadovat,“ dodal.

Asociace dále poukázala na to, že vláda také zrušila krizová opatření jako celek a převedla je do režimu mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví. „Tím pravděpodobně dojde k tomu, že podnikatelé postižení těmito opatřeními přijdou o možnost požadovat náhradu škody,“ uvedl prezident AHR ČR. To ostatně potvrdila ve včerejším vysílání České televize místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová, podle které se tak vláda snaží zamezit sporům o odškodnění podle §36 zákona o krizovém řízení. „My jsme to učinili právě proto, že se objevovaly různé spekulace, a vždycky v každé takovéto krizové době, já si to pamatuju z dob povodní, máte vedle těch slušných lidí, kterých je zaplaťpánbůh většina, máte černé pasažéry. A vůči těm samozřejmě stát se vymezí, to znamená, že my jsme chtěli zamezit těm nejednoznačným výkladům, proto je to podle zdravotnického zákona,“ uvedla Schillerová. A předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula pak v TV Prima výklad legislativy potvrdil těmito slovy: „Tak pokud samozřejmě vycházíme z toho principu, že ta opatření, která jsou v rámci zákona číslo 258, jsou podle jiného režimu, tak opravdu tady není ten režim, kdy je možné žádat náhradu. Ten je podle krizových zákonů a v tomto případě na toto se nevztahuje.“  

Kompenzační programy jsou navíc podle AHR ČR nastaveny na velmi krátké období, po jehož uplynutí dojde k tomu, že podnikatelé budou znovu řešit problém s udržením zaměstnanosti.

„Pokud zůstane tento sytém takto nastaven, reálně hrozí, že zaměstnavatelé v cestovním ruchu nebudou mít prostředky na udržení pracovních míst a jediným řešením bude propouštění zaměstnanců. Deklarovaná pomoc se tak mine účinkem,“ uvedl Václav Stárek. Za této situace je podle jeho názoru nutné podstatně zvýšit limity pro částky státem kompenzovaných mezd, ale hlavně začít řešit odklady odvodů na zaměstnance a jejich odpuštění pro postižené a uzavřené podniky. Uvedené kroky spíše vedou k omezení možností podnikatelů, jak řešit existenční situaci svých zaměstnanců a firem a následky budou zdrcující, uzavřel Stárek. 

Asociace zároveň opět apeluje na zastupitele měst a obcí, aby v případě, že pronajímají prostory vlastněné obcemi provozovatelům restaurací, nepožadovali nájemné za období, kdy byla provozovna uzavřena a zároveň jednali o možnostech změn výše nájemného na další období. „Je zcela jasné, že nájmy tak, jak byly nastaveny v minulosti, budou za této situace již ve většině případů nad rámec možností provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení. Rozumné dohody by umožnily zachovat provozy restaurací a zároveň udržet služby pro obyvatele,“ uvedla AHR ČR ve své dnešní tiskové zprávě.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Gastro

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více
Foto: AHR ČR

Pavel Hlinka nositelem Gaspart Bonet Foundation Award

Během 84. valného shromáždění konfederace HOTREC, které se uskutečnilo v Praze, obdržel Pavel Hlinka evropské ocenění za svůj mimořádný přínos k propagaci odvětví cestovního ruchu a pohostinství v České republice. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR...

Číst více