Zvyk dodržování adventního období čtyř neděl před Štědrým dnem pochází z konce 6. století našeho letopočtu a nařídil jej papež Řehoř I. Veliký. Advent je obdobím duchovní přípravy na Vánoce, doba radostného očekávání, rozjímání a dobročinnosti. V letošním roce připadá jeho začátek na 29. listopadu.
Nedílnou součástí předvánočních tradic jsou adventní trhy. Původ mají již ve středověku v německy mluvících zemích, z nichž se rozšířily do celého světa. Mezi nejstarší vánoční trhy patří ty ve Vídni, v Drážďanech a Norimberku. Ve velkých městech jsou trhy otevřené každý den po celé čtyři předvánoční týdny, zatímco v menších městech se konají pouze v některé dny, obvykle o víkendu.
Vánoční trhy v České republice zažívají svůj rozkvět až od 90. let minulého století. V dobách komunistického režimu se v zemích tehdejšího východního bloku nekonaly vůbec. V prvních letech po revoluci se pořádaly většinou jednodenní zájezdy do nejbližších německých nebo rakouských měst. Češi pak obvykle strávili na místním adventním trhu celý den, protože byli zvyklí, že Vánoce jsou spojené se sháněním dárků, nákupem potravin na vánoční stůl a stresem z příprav na vánoční a silvestrovský čas. Dříve to bývalo nejhektičtější období roku, než lidi pochopili, že adventní trhy fungují jinak, a to jako místa setkávání s přáteli u dobrého svařeného vína nebo punče, kulinářských dobrot regionálního charakteru a slouží jako ostrůvek pohody po uspěchaném pracovním dni nebo týdnu. Tato změna se v posledních letech projevuje i na českých a moravských vánočních trzích, nejenom v Praze či Brně, ale i v krajských a dalších menších městech.
Hovoříme-li o adventních trzích ve východních Čechách, můžeme uvést několik nejznámějších: adventní trhy v Hradci Králové, v hospitálu Kuks a v broumovském klášteře. Některé obce sice nepořádají přímo adventní trhy, ale lákají návštěvníky na kulturní akce, například státní zámek Hrádek u Nechanic pořádá speciální vánoční prohlídky slavnostně vyzdobených interiérů. Podobné prohlídky nabízejí i zámky v Náchodě, Novém Městě nad Metují či Ratibořicích. Vedle prohlídek se návštěvníci mohou vánočně naladit na koncertech či vystoupeních pěveckých sborů.
Vánoční jarmark v Hradci Králové se v posledních letech koná v Novém Adalbertinu na historickém Masarykově náměstí. Letošní vánoční jarmark začíná 13. prosince a bude provázen hudebními, tanečními a divadelními vystoupeními.
Vánoční trhy v hospitálu Kuks jsou velmi oblíbené a hojně navštěvované. Konají se již v listopadu, letos to bude konkrétně 16.–17. listopadu a 23.–24. listopadu, tedy dva týdny a jeden týden před vlastním adventem. V rámci vánočních trhů si mohou návštěvníci prohlédnout krásně zrekonstruovaný špitál a navštívit farmaceutické muzeum.
Také Broumov je turisticky velmi atraktivní destinace, protože se zde nachází známý benediktinský klášter. V jeho zahradách a na nádvoří se každoročně pořádají adventní trhy, které jsou ale omezeny pouze na jediný den. Letos se budou konat 20. prosince a jsou spojené s tradičním večerním adventním koncertem v klášterním kostele sv. Vojtěcha.
Jistě nejsem sama, kdo už se těší na horký „svařáček“, voňavé klobásky, jablečný závin a krásně zdobené perníčky.
První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...
Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...
V Pardubicích se včera sešli místní aktéři cestovního ruchu. Debatovali například o moderních technologiích v turismu nebo o výběru poplatků z pobytu. Pravidelné jednání uspořádala už pošesté oblastní organizace cestovního ruchu s názvem Pardubicko - Perníkové srdce Čech.