Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Foto: Daniel Mrázek Na tento ostrov v Indonésii připlouvají mořské želvy. Pomyslně se na něj dostanete v Zooparku Zájezd Foto: Daniel Mrázek

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat nemusí a cestovní pas klidně můžete nechat v šuplíku. To vše a ještě mnoho dalšího totiž zažijete v naší domovině.

Současně s těmito nevšedními zážitky se dozvíte ty nejzajímavější informace o daleké přírodě. I k tomu slouží zoologické a botanické zahrady. Ty nejvýznamnější z nich se sdružují v Unii českých a slovenských zoologických zahrad nebo Unii botanických zahrad České republiky. My se ale podíváme do menších zařízení. A užasnete, co vše můžete na relativně malé ploše zažít.

Největší expozice chameleonů na světě

Víte, kde se nachází největší veřejně přístupná sbírka chameleonů na světě? Správná odpověď zní: V Zooparku Zájezd nedaleko Prahy. Alespoň to tvrdí Daniel Koleška, který má v Zooparku Zájezd na starosti vzdělávání a výzkum: „Chameleonů aktuálně chováme 15 druhů, ale za dobu existence zoo našimi prostory prošlo přes 50 druhů, z nichž se většinu z nich podařilo zdárně odchovat. Mezi ty nejzářivější úspěchy můžeme určitě zařadit odchovy chameleona krátkorohého nebo brokesie Thielovy, která patří k nejmenším chameleonům na světě. Nedávno se nám podařilo zopakovat i odchov chameleonů obrovských, kteří žijí na Madagaskaru a v dospělosti mohou měřit až 70 cm. Patří tak k největším zástupcům této skupiny plazů,“ popisuje. Návštěvníci chameleony nejenže uvidí, ale dozví se i zajímavosti o jejich životě. Například to, že barvu nemění proto, aby byli nenápadní, ale proto, aby vyjádřili svou náladu. „Schopnost barvoměny je pro chameleony jedním ze způsobů komunikace, takže naopak slouží k tomu, aby byli vidět. Samec se tak může samici dvořit a díky změně barvy dává najevo své vzrušení. Ta mu zase může pomocí zbarvení sdělit, že už je březí a o další páření nemá zájem,“ doplňuje Koleška. Při komentovaném krmení návštěvníci tuto změnu barvy uvidí na vlastní oči.

Foto: Daniel Mrázek V Zooparku Zájezd pohlédnete chameleonům zblízka do tváře Foto: Daniel Mrázek

Chameleoni jsou podle Kolešky unikátní svým způsobem života, ale i svou náročností. Právě náročná péče je pravděpodobně jedním z důvodů, proč se jiné zoo do chovu chameleonů tolik nehrnou. „Upřímně, když si můžete vybrat, jestli do terária umístíte chameleona, který potřebuje několikrát denně porosit, nakrmit, zkontrolovat a tak dále, nebo například jeden z nenáročných druhů hadů, kterému stačí péče i třeba jen jednou za týden, je z ekonomického hlediska jasné, co si vyberete,“ usmívá se Koleška, který chameleony považuje za tak zvláštní skupinu zvířat, že prý je snad ani nelze neobdivovat.

Chovatelé v zooparku kladou důraz na to, aby zvířatům co možná nejvíce napodobili podmínky v jejich přirozeném prostředí. „Některé druhy chameleonů jsou vysloveně pouštní, jiné naopak vyžadují vyšší vlhkost a terárium vybavené množstvím rostlin. Je také potřeba zvolit správné osvětlení, aby jejich metabolismus fungoval správně a nedocházelo k onemocněním. Taky je velmi důležité zvolit správné krmení, třeba jeho velikost. Chameleoni se živí dravě a svou potravu loví. Jedná se především o různé druhy hmyzu. Dospělý chameleon obrovský se bude samozřejmě živit něčím jiným než mládě některého menšího druhu. Objednávky krmného hmyzu, které děláme každý týden, proto připomínají dlouhý nákupní seznam s mnoha rozličnými položkami,“ vysvětluje dále Koleška.

Foto: Daniel Mrázek V Zooparku Zájezd se seznámíte i s ochranou mořských želv v Indonésii Foto: Daniel Mrázek

V Zooparku Zájezd se ale nesetkáte jen s chameleony. Svůj domov v něm má na 120 druhů zvířat, z nichž mnohá jsou v přírodě ohrožená vyhynutím, například leguáni jedlí, leguáni modraví a lemuři. Právě k lemurům se v rámci zážitkového programu můžou návštěvníci dostat mnohem blíže, než bývá v zoologických zahradách obvyklé. Vstoupí přímo do jejich výběhu a můžou je nakrmit. Zoopark se aktivně podílí i na ochraně zvířat v místě jejich přirozeného výskytu. Místní chovatelé se tak například účastní monitoringu rysa ostrovida na našem území a podporují i ochranu sýčků obecných. Neomezují se ale jen na ochranu české fauny. Zoopark spolupracuje s organizací Chráníme mořské želvy, která kriticky ohrožené mořské tvory chrání v místě jejich přirozeného výskytu, zejména pak v Indonésii. „Společně jsme připravili tematické osvětové akce pro veřejnost, jako jsou Želví den nebo Indonéský festival,“ uzavírá Koleška.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

http://www.zoopark-zajezd.cz/

Foto: Shutterstock.com Gaviál indický. Jeden z obyvatel Krokodýlí ZOO v Protivíně Foto: Shutterstock.com

Papoušci, krokodýli, motýli

Exotická džungle vás uchvátí i v Teráriu Modrá u Velehradu. Najdete ho v těsné blízkosti známého archeologického skanzenu prezentujícího život v době Velké Moravy i expozice Živá voda, ve které se seznámíte se zdejším podvodním životem. V největší terarijní expozici na Moravě se setkáte se zástupci největších a nejjedovatějších hadů a rozmanitými druhy pralesních a pouštních ještěrů a ještěrek. „Na vlastní oči uvidíte ve svém domovském prostředí obrovskou anakondu, největší krajty, nádherné pestré hroznýše, dospělého kajmana, plivající kobru, několik druhů varanů, chameleony, kajmanku dravou, pavouky, štíry a žáby. Nově jsme pro vás připravili expozici mangustek trpasličích, které si vaše děti zamilují,“ slibují provozovatelé na svých internetových stránkách.

Milovníci velkých plazů si pak na své přijdou v Krokokodýlí zoo v Protivíně. Ta se pyšní více než dvěma desítkami krokodýlích druhů. „Naše ZOO jako jediná v České republice chová obří krokodýly s délkou více než 4 metry, dva z našich krokodýlů jsou dokonce tzv. ‚pětimetři‘. U aligátorů severoamerických máme dokonce dva české rekordy – samec Ali je nejstarším krokodýlem v ČR – 66 let, a samec Goliáš je největším českým aligátorem a dost možná i evropským. Samec gaviála indického Čambal Ganéša je se svými pěti metry délky největším evropským gaviálem,“ uvádí zoo na svých internetových stránkách. Díky odborné péči, kterou chovaným zvířatům poskytuje, se protivínská krokodýlí zoo stala členem evropských záchovných programů pro pět krokodýlích druhů. V odchovech se zdejším pracovníkům daří. O čemž se můžou návštěvníci lehce přesvědčit. V expozici totiž uvidí i odchovaná mláďata. Třeba před pár dny do expozice přibyla mláďata krokodýlů středoamerických.

S krokodýly se setkáte i v Krokodýlí zoo Praha, která kromě desítek krokodýlů, aligátorů a kajmanů nabízí i největší druhovou kolekci suchozemských želv v Evropě.

Kdo má rád zvířata o něco klidnější a barevnější, ocení Papouščí zoologickou zahradu v Bošovicích na Vyškovsku. Jedná se o jedinou zoo svého druhu v Evropě a uvidíte v ní exotické ptáky z Ameriky, Afriky a Austrálie. Ve stovce voliér jich žijí více než dvě stovky a reprezentují přes padesát jednotlivých druhů. No a krásu a klid motýlích křídel si vychutnáte v motýlích domech Papilonia. Navštívit je můžete v Brně, Lipně, Karlových Varech a na začátku prosince se znovuotevře zrekonstruovaná expozice v Praze. Procházka Papilonií je jako procházka tropickou džunglí. Panuje tu klima z oblastí přirozeného výskytu přítomných motýlů, kteří poletují přímo kolem vás. A když budete mít štěstí, uvidíte, jak se líhnou z kukel.

Foto: Obří akvárium V Hradci Králové nahlédnete do vod tropického pralesa Foto: Obří akvárium

Život pod vodou

Nevynecháme ani milovníky života pod vodní hladinou. Největší sladkovodní akvárium v Česku najdete v Hradci Králové. Na rozdíl od zmíněné Živé vody v Modré u Velehradu ale nepředstavuje život v českých rybnících, ale ve vodách tropického pralesa Jižní a Střední Ameriky. Jak provozovatelé Obřího akvária píší na svých internetových stránkách, prohlídková trasa vás zavede na lávku uprostřed deštného pralesa. „Zde se budete moci pokochat krásou rostlin, jako jsou orchideje, bromelie a tillandsie v obdivuhodné tvarové i barevné rozmanitosti. Celkový dojem ještě umocňuje občasný tropický déšť či uměle připravovaná mlha. Po průchodu pralesem se ocitnete na dně sladkovodní tropické tůně se společenstvím ryb Jižní a Střední Ameriky. Žije zde přes 500 kusů ryb více než 40 druhů. Kromě ryb, které můžete znát ze svých akvárií, zde najdete opravdové rarity – mohutné přísavné krunýřovce, ryby rodu colossoma měřící až 90 cm a vážící až 23 kg, nebo přes metr měřící arrowany,“ slibují provozovatelé s tím, že každý čtvrtek je možné v rámci prohlídky zhlédnout jedinečné krmení s potápěčem přímo v nádrži.

Největší expozici se slanou vodou pak navštívíte v Praze na holešovickém výstavišti. V ZOO Mořský svět se projdete kolem šedesáti akvárií, z nichž největší má objem 100 tisíc litrů vody. To je skoro polovina objemu celé zoo – dohromady je v jejích akváriích 260 tisíc litrů vody. V této největší nádrži žijí žraloci a dále uvidíte například rejnoky, murény, perutýny či i ostrorepy. „Na závěr letošního roku jsme pro vás přivezli spoustu nových úžasných živočichů. Kromě jiného tu máme dva dorostence žraloka krátkoocasého, trnuchu indonéskou a jako lahůdku tu nyní máme několik vajíček žralůčka skvrnitého – do pár týdnů uvidíme, jak se jim povede,“ uvádí se na oficiálních stránkách Mořského světa. Součástí expozice je i 25 metrů dlouhá korálová jeskyně s nádherně barevnými korály.

ZOO Mořský svět žraloky a další vodní živočichy nejen ukazuje veřejnosti, ale vyzývá i k jejich ochraně, jak se dále dočteme na oficiálních stránkách: „Z našich oceánů mizí žraloci. Většina druhů je ohrožená vyhubením. Predátoři, kteří 400 milionů let vládnou oceánům, jsou na pokraji existence. Až sto milionů žraloků ročně rybáři vyloví jen kvůli jejich ploutvím. Ty jsou, hlavně v Asii, cennou pochoutkou. Miliony z nich uloví i lodě Evropské unie. Jediným řešením je zákaz obchodování se žraločími ploutvemi v EU. Přesně toho chce docílit občanská iniciativa STOP FINNING – STOP THE TRADE. Pokud se jí podaří sesbírat 1 000 000 podpisů občanů EU, Evropský parlament se bude muset jejím návrhem zabývat,“ píší provozovatelé Mořského světa s tím, že čas na sbírání podpisů je jen do ledna 2022.

Do podvodního světa nahlédnete i ve Wellness Hotelu Frymburk, který život pod hladinou představuje ve více než třiceti akváriích na ploše 500 metrů čtverečních. V expozici uvidíte jak typicky české ryby jako například kapry, štiky okouny, tak i sumce, jesetery a ostatní méně známé druhy ryb obývajících naše vody. Akvária prezentují i sladkovodní tropické ryby jako piraně nebo amazonské sladkovodní rejnoky. Nakonec spatříte i mořské korálové rybky, žraloka nebo murénu. A pokud se do frymburské expozice Svět pod hladinou vypravíte i s dětmi, uvítáte kontaktní a krmicí nádrž.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více