Spoutejte živly při honbě za dubajským adrenalinem

Foto: Shutterstock.com Pouštní safari, jeden z nejtradičnějších zážitků při návštěvě Spojených arabských emirátů Foto: Shutterstock.com

Ujíždíte na endogenním katecholaminu s kombinovanou α- a β-sympatomimetickou aktivitou? Vyrazte pro svoji dávku do Perly zálivu. Nerozumíte? Tak jinak: holdujete-li adrenalinu, vydejte se do Dubaje. Řádnou dávku této legální drogy vám vaše nadledviny vyrobí během některého z unikátních zážitků, kterými se Dubaj pyšní. A podle své nátury můžete volit prakticky ze všech živlů – můžete zůstat na zemi, vydat se na vodu, nebo se proletět. A vzít na pomoc oheň.

Země

Člověk je tvor suchozemský, začneme tedy na zemi. Ale že bychom k ní zůstali nohama pevně připoutaní, to rozhodně ne. Jednou z tradičních a notně oblíbených atrakcí je tzv. pouštní safari. Můžete vzít jed na to, že při své cestě do Dubaje budete konfrontováni s nejednou nabídkou tohoto zážitku. Liší se aranžmá (byť jen mírně, základe je vždy stejný) a samozřejmě ceny. Pokud jste pouštní safari dosud neabsolvovali, vřele vám ho doporučujeme. O tom, že se jedná o zážitek z kategorie „must have“, svědčí počty terénních vozů, nejčastěji bílých Land Cruiserů od značky Toyota, které večer co večer vyrážejí z Dubaje do pouště.

Foto: Shutterstock.com V poušti za městem se v podvečer vyrojí kolony offroadů Foto: Shutterstock.com

Základem všech aranžmá pouštního safari je zhruba hodinová projížďka teréňákem v dunách. Poté, co kolona vozů sjede z dálnice, následuje pauza, během které řidiči sníží tlak v pneumatikách, což je nutná podmínka pro náležité chování vozů v písku. Během této zastávky si můžete nakoupit občerstvení, případně na chvíli pronajmout čtyřkolku či pouštní buginu a trochu si zařádit ve vymezeném areálu.

Jestliže jsme pouštní safari označili za projížďku terénním autem v dunách, musíme dodat, že slovo „projížďka“ nevystihuje úplně přesně to, co vás v poušti čeká – skupina vozů za zvuku arabských melodií linoucích se z reproduktorů šplhá po dunách, klouže po jejich úbočích, driftuje na rovinkách a hbitě se přehupuje přes hrany přesypů. Písek v hustých vějířích létá od kol všemi směry, cestující se zubí či výskají a jejich žaludky reagují stejně jako na horské dráze. Uprostřed pouště bývá zařazena foto pauza, během které si můžete vyfotit duny ozářené zapadajícím Sluncem, pokusit se o dramatické zachycení některý z offroadů dovádějících v tomto nekonečném pískovišti, případně se nechat sami zvěčnit svým telefonem nebo fotoaparátem. S těmi je ovšem radno zacházet v poušti velmi opatrně, zdejší písek je opravdu jemný a profesionální čištění přístroje není úplně levnou záležitostí. Ale zpět k fotografické pauze – je zajímavé sledovat, jak ochotně se řidiči, kteří vás do pouště zavezli, mění v zapálené fotografy radící vám ty nejlepší instagramové pózy. Zejména jste-li žena a ještě k tomu blond, počítejte s tím, že svých portrétů budete nakonec mít na paměťové kartě víc než čehokoli jiného… Pauza v dunách bývá také příležitostí k vyzkoušení sandboardingu, laicky řečeno „snowboardingu na písku“.

Foto: Petr Manuel Ulrych Vyzkoušet si můžete i sandboarding Foto: Petr Manuel Ulrych

Pouštní safari obvykle končí večerem v „beduínské vesnici“. Řidiči vás odvezou ke stylizovanému táboru původních obyvatel pouště, kde vás čeká večeře a kulturní program – těšit se prakticky vždy můžete na ukázky orientálních tanců, případně další vystoupení. Těchto táborů jsou v okolí Dubaje desítky, podle některých zdrojů prý dokonce zhruba sto. Jejich nabídka je v principu srovnatelná, někteří provozovatelé se však snaží odlišit a své služby přizpůsobit třeba náročnější klientele. Příkladem může být tábor Sahara. Namísto tradičního tábora se stany je zde kulisou stylizovaná pevnost, u jídla se nesedí na kobercích a na klasických židlích, catering je podáván formou bufetu a kulturní program se odehrává na vyvýšeném pódiu, od kterého můžete sedět i pár desítek metrů daleko. Je zjevné, že služby jsou zde šity na míru náročnějším zákazníkům a přizpůsobeny současným protiepidemickým opatřením, daní za pohodlí je ovšem určitá ztráta autenticity.

Foto: Shutterstock.com Pouštní safari obvykle končí večeří v "beduínském táboře" Foto: Shutterstock.com
Foto: Petr Manuel Ulrych Pevnost Sahara, luxusnější varianta folklorního večera Foto: Petr Manuel Ulrych

Chcete-li tedy beduínský večer v jeho tradiční podobě, zajímejte se o podmínky už při nákupu pouštního safari. Původní model obnáší sezení na polštářích u nízkých stolů rozestavených kolem pódia. Vystoupení tak můžete sledovat z větší blízkosti a nezřídka dochází k interakci účinkujících s hosty, což v luxusnější verzi není prakticky možné.

Foto: Petr Manuel Ulrych Vystoupení orientálních tanečnic nechybí na žádném „beduínském večeru" Foto: Petr Manuel Ulrych

Během večera v originálním aranžmá si mimochodem můžete vyzkoušet i tradiční způsob stolování obyvatel Arabského poloostrova, s kterým se v případě zájmu můžete podrobně a hlavně prakticky seznámit v dubajském Centru šejka Mohammeda pro kulturní porozumění. Původní obyvatelé této části světa kromě toho, že nepoužívají příbor, také nesedí na polštářích, ale patách. Vyzkoušejte to a zjistíte, jak zpohodlnělá dnešní společnost je – sedět na patách vydržíte v lepším případě pár minut. Na druhou stranu tento způsob stolování nevedl k obezitě, neboť platilo, že kdo vstal, dojedl…

Foto: Petr Manuel Ulrych Lekce arabské etikety v Centru šejka Mohammeda pro kulturní porozumění Foto: Petr Manuel Ulrych

Voda

Heslem pro další adrenalinový zážitek je „Yellow Boats“. Taxikář, kterému toto heslo sdělíte, by vás měl zavézt do části Dubaje zvané Marina. Nachází se nedaleko umělého poloostrova Palm Jumeirah. V marině vyfasujete bezpečnostní vestu a nastoupíte na žlutý člun, který pojme 18 pasažérů a dva členy posádky.

Foto: Petr Manuel Ulrych Základna Yellow Boats v dubajské maríně Foto: Petr Manuel Ulrych

Pomalu proplujete touto moderní částí města plnou mrakodrapů. Obdivovat budete moci mimo jiné i zajímavou budovu Address Beach Resortu, v kterém byl letos na jaře otevřen nejvýše položený infinity bazén na světě. Nachází se v 77. patře hotelu, tedy ve výšce téměř 294 metrů a hosté z něj mají úžasný výhled mj. na umělý ostrov Bluewaters Island, na kterém se letos na podzim roztočilo největší vyhlídkové kolo světa. O tom jsme psali v tomto článku. Na ostrově najdete také třeba hotel Caesars Palace s restaurací Hell‘s Kitchen známého šéfkuchaře Gordona Ramseyho nebo místní pobočku muzea Madamme Tussauds, v němž si můžete udělat selfíčko s Donaldem Trumpem, britskou královnou, Willem Smithem, Rihannou, Jackie Chanem a řadou dalších světových (voskových) osobností. S ohledem na specifika zdejší klientely je v tomto muzeu větší počet figurín bollywoodských hvězd.

Foto: Petr Manuel Ulrych Adrenalinová část plavby začíná u Ain Dubai Foto: Petr Manuel Ulrych

K Ain Dubai vás zaveze i vaše žlutá loď. A právě tady začíná adrenalinová část trasy – třísetkoňový motor na zádi člunu zavyje a loď vystřelí dopředu rychlostí, která se může vyšplhat až na 48 uzlů, tedy 89 kilometrů v hodině. Loď doslova letí a skáče po vlnách, zatáčka střídá zatáčku a váš adrenalin se předhání s endorfiny v tom, kdo z nich vám udělá lépe. Na několika místech váš lodivod zastaví, abyste si mohli vyfotit panorama Dubaje ježící se mrakodrapy. V nabídce Yellow Boats je několik tras, přičemž jedna z nich vás zavede i k ikonickému hotelu Atlantis the Palm na vrcholku poloostrova Palm Jumeirah. Hostům tohoto pětihvězdičkového hotelu o kapacitě 1 539 pokojů je k dispozici mj. labyrint akvárií, delfinárium či akvapark. A i zde zanechal stopu Gordon Ramsey – jednou z patnácti hotelových restaurací je jeho Bread Street Kitchen…

Na zpáteční cestě do maríny poplujete kolem základny pro skydiving. Vzhledem k tomu, jak je tato adrenalinová zábava v Dubaji populární, budete mít nejspíš příležitost sledovat jak startující či přistávající letadlo dopravující klienty do výšin nad městem, tak parašutisty dosedající na plochu základny.

Vzduch (a trochu ohně)

Naším vzdušným adrenalinovým tipem měla být nejdelší městská zipline. Ano, nad dubajskou marínou byla natažena lana o délce zhruba jeden kilometr, po kterých jste se mohli na kladce v poloze „hlavou napřed, břichem dolů“ proletět rychlostí 80 km/h. Výchozí bod zipline byl vybudován na jednom z mrakodrapů ve výšce 170 metrů. Jízdu si mohli užít dva lidé současně. Díky těmto parametrům byla atrakce velmi oblíbená a snímky a videa z ní plnily v posledních letech sociální sítě. A proč ten minulý čas? V září tohoto roku byl provoz XLine Dubai Marina s poukazem na nutnou údržbu pozastaven a dodnes nebyl obnoven. A náš dotaz ohledně termínu opětovného zprovoznění atrakce nechali zatím provozovatelé bez odpovědi…

Foto: Shutterstock.com Lana XLine jsou napnuta nad dubajskou marínou Foto: Shutterstock.com

Vzdušných zážitků ale naštěstí nabízí Dubaj víc. Třeba již zmiňovaný skydiving. Je-li ale na vás tato zábava až moc adrenalinová, případně přesahuje vaše finanční možnosti, můžete se třeba vznést nad poušť za městem v gondole horkovzdušného balonu. Jistě, poklidný let balonem nemá s adrenalinem mnoho společného, ale na druhou stranu tak zapojíte do hry i poslední zbývající živel, tedy oheň.

Foto: Shutterstock.com Let balonem nad nekonečnou dubajskou pouští - adrenalinu poskrovnu, přesto zážitek z kategorie nezapomenutelných Foto: Shutterstock.com

Poohlédněte se například po nabídce firmy Sindbad Gulf Balloons. Ta má v nabídce tři různé programy, přičemž ten nejvyšší z nich zahrnuje kromě vlastního letu balonem s občerstvením také snídani na základně, projížďku na velbloudu či na koni, pouštní safari a jízdu v dunách na čtyřkolce či ukázku sokolnictví. Na rozdíl od předchozích dvou tipů, tedy pouštního safari s beduínským večerem a projížďkou rychlým žlutým člunem, neprošel tento tip naším redakčním testováním a do článku jej zařazujeme na základě informací a recenzí na internetu.

Autor

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více