Pět tipů, jak si vychutnat Dubaj z ptačí perspektivy

Foto: Shutterstock.com Kouzlu pohledu na Dubaj z výšky je lehké podlehnout Foto: Shutterstock.com

Dynamicky se rozvíjející město ve Spojených arabských emirátech nabízí čím dál více vyhlídek i dalších možností, jak si pohled na něj užít z větší či menší výšky. Vybrali a otestovali jsme pro vás pět tipů, díky kterým vám bude Dubaj ležet u nohou.

Možná jste to také zaregistrovali – Instagram, Facebook, cestovatelské weby i fotobanky se v posledních letech plní obrázky dubajských atraktivit nasnímaných z ptačí perspektivy. A rozhodně to není díky masovému rozšíření dronů. Jejich používání je sice v Dubaji povoleno, nicméně podmínky pro jejich provoz jsou tak svazující, že využití dronů pro nekomerční fotografování prakticky vylučují. Neustále se ale rozrůstá seznam objektů, díky kterým si můžete z Dubaje odvézt atraktivní z výšky pořízené snímky, aniž byste na dron byť jen pomysleli. Přinášíme vám pět následujících tipů.

1. Nejvyšší budova světa

Mrakodrap Burdž Chalífa není žádnou novinkou, dokončen byl už před 11 lety, pro milovníky dalekých rozhledů je ale cílem z kategorie nevyhnutelných. 828 metrů vysoké věži o 189 podlažích zkrátka nejde odolat. Už její typická silueta přitahuje jako magnet pohledy návštěvníků města, ať se nacházejí na kterémkoli jeho místě.

Foto: Shutterstock.com Burdž Chalífa se tyčí do výšky 828 metrů Foto: Shutterstock.com

Chcete-li si dopřát pohled z mrakodrapu, který se pyšní řadou oficiálně uznaných světových rekordů, vezměte do kapsy alespoň 150 dirhamů (cca 1 200 korun) a vydejte se červenou linkou metra do stanice Burj Khalifa/Dubai Mall. Už název této zastávky napovídá, že vstup do mrakodrapu je z obchodního centra Dubai Mall. Pro cestu na vyhlídku se řiďte směrovkami s nápisem At the Top. Tento název je ovšem poněkud matoucí – vyhlídka se nenachází na špici mrakodrapu, ale ve 124. a 125. patře, přičemž vyšší z nich se nachází ve výšce 456 metrů. Dostanete se sem dvoupatrovým výtahem, který dosahuje rychlosti až 10 m/s. Mimochodem, tušili jste, že výtahů je v budově 57 a že část z nich pochází z Česka?

Ale zpět k vyhlídce At the Top. Rozhled z ní, a speciálně pak z otevřené terasy ve 124. patře, je opravdu famózní. Okolní mrakodrapy, před kterými bychom v Česku zůstávali stát v němém úžasu, s hlavou zvrácenou a otevřenými ústy, vám při pohledu z Burdž Chalífa připadají jak dětské domečky. Při dobré viditelnosti prý dohlédnete až do vzdálenosti 95 kilometrů. Jenže v tom je trochu háček – taková viditelnost je v Dubaji jen málokdy, za běžných podmínek se obzor ztrácí v šedožluté cloně písečného prachu rozptýleného v ovzduší, která vám připomene, že město vyrostlo v poušti. Tato clona ostatně degraduje i většinu fotek pořízených z vyhlídek na Burdž Chalífa.

Foto: Petr Manuel Ulrych Výhled z terasy At the Top je opravdu fenomenální Foto: Petr Manuel Ulrych
Foto: Petr Manuel Ulrych Město vám doslova leží u nohou Foto: Petr Manuel Ulrych

Ano, množné  číslo je opravdu na místě. Vyhlídek je totiž na věži víc. A záleží jen na naditosti vaší kapsy, na kterou z nich se vypravíte. A také v kterou denní dobu –  cena vstupenek na podvečerní a večerní pozorování je podstatně vyšší. Pozorování západu slunce a rozsvěcejícího se města je zkrátka zážitek, který si v Dubaji nechají zaplatit. A objektivně je třeba říct, že to stojí za to.

Jste-li ochotni do tohoto jedinečného pozorovatelského zážitku investovat více peněz, pořiďte si vstupenku na vyhlídku At the Top SKY. Zaplatíte minimálně o 230 dirhamů víc (nejlevnější vstupenka stojí 379 AED). Poté, co si prohlédnete Dubaj ze 124. a 125. patra, přestoupíte na jiný výtah a necháte se vyvézt do patra s číslem 148. Na město v poušti tak nazřete z výšky 555 metrů, dostane se vám výkladu od průvodce a budete se moci také občerstvit. Kdyby byla návštěva této vyhlídky nad vaše finanční možnosti, případně jste chtěli ušetřené peníze raději utratit v obchodním centru na úpatí věže, můžeme vás uklidnit – rozdíl ve výhledu není zase tak velký, abyste museli lítostivě ronit slzy.

Pokud nevíte co s penězi, nebo si z jakéhokoli jiného důvodu chcete dopřát to opravdu unikátní a nejlepší, je tu pro vás nejvýše umístěný salonek na světě rozkládající se ve 152.-154. patře. Za 749 dirhamů popatříte na Dubaj z výšky 585 metrů a v závislosti na zvoleném balíčku si kromě kanapek dopřejete odpolední čaj, sklenku sektu při západu slunce nebo koktejl pod hvězdami.

Ať už si vyberete kteroukoli z možností, jež Burdž Chalífa nabízí, vždy je lépe si vstupenky koupit předem. Zájem je velký a v nejatraktivnějších časech byste bez předem zakoupené vstupenky mohli čekat i poměrně dlouho.

2. Zlatý rám

Za dalším naším tipem se musíte v Dubaji vypravit do čtvrti Zabeel. Na kraji stejnojmenného parku se do výšky 150 metrů tyčí Frame Dubai. Opět všeříkající název – stavba má podobu zlatého rámu. V přízemí svislice, která slouží pro vstup, najdete malé, ale zajímavě zpracované muzeum o historii Dubaje. Zde si můžete třeba v rychlosti připomenout, že ještě na konci 70. let se jednalo o malé město v poušti, z něhož čněl do výšky 184 metrů jediný mrakodrap – budova Světového obchodního centra. Ta mimochodem ve městě stojí dodnes.

Foto: Shutterstock.com Zlatý rám stojí na rozhraní staré a nové Dubaje Foto: Shutterstock.com

Po prohlídce expozice se výtahem dostanete do horní části rámu, v jehož 100 m dlouhé chodbě vás čeká překvapení – chodník z mléčného skla, který se pod vašimi kroky „otevírá“ a vy tak shlížíte do 150metrové hloubky pod sebou. Nic pro slabé nátury…

Procházka pro proskleném chodníku v Dubai Frame (video: Petr Manuel Ulrych)

Pokud by vám tento pohled pod nohy nedělal dobře, zvedněte oči k oknům. Rychle zjistíte, že rám byl vybudován na rozhraní dvou světů. Vlevo shlížíte na tradiční nízké domy starého města, vpravo se vám otevírá panorama plné štíhlých věží dnešní Dubaje. V rozlehlých zahradách v levé části výhledu pak můžete vidět paláce, které obývají dubajský vládce šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktúm a někteří další členové vládnoucí rodiny.

Jak zjistíte na různých místech Dubaje, místní vládce si libuje v motivačních citátech. V různých obměnách se díky nápisům na zdech turistických atrakcí, v prospektech a na dalších místech dočtete něco o tom, že zatímco ostatní plánují, Dubaj koná, případně že budoucnost patří lidem, kteří mají odvahu si ji přizpůsobit k obrazu svému atp. Horizont města špičatící se desítkami mrakodrapů je názorným dokladem toho, že vize svého vládce berou v Dubaji naprosto vážně. A že se šejk ve svých vizích rozhodně nedrží při zemi, zjistíte v zápatí druhého pilíře zlatého rámu. Tam na vás totiž čeká audiovizuální prezentace pojednávající o budoucnosti tohoto emirátu. Snad neprozradíme příliš, když napíšeme, že šejkovy plány nejsou svazovány ani zemskou gravitací…

3. Dubajské oko

Při příležitosti zahájení světové výstavy EXPO 2020, z které jsme reportáž přinesli minulý týden, bylo v Dubaji 21. října otevřeno největší vyhlídkové kolo světa Ain Dubai. V překladu to znamená Dubajské oko a název tak trochu odkazuje na podobnou londýnskou atrakci. Jenže zatímco londýnské „oko“ je vysoké „pouhých“ 135 metrů, to dubajské skýtá panoramatický rozhled z výšky 250 metrů. Každý z pilonů vyhlídkového kola měří 126 metrů a samotná konstrukce váží zhruba stejně jako čtyři obří Airbusy A380. Jedna jízda trvá 38 minut a do všech 48 klimatizovaných kabin se v jeden okamžik vejde až 1 750 návštěvníků. V současnosti je ovšem kvůli protiepidemickým opatřením kapacita kabin uměle snížena, což ale v praxi znamená ještě lepší zážitek pro návštěvníky, kteří se v kabinách nemusí pošťuchovat při hledání volných míst u okének.

Foto: Petr Manuel Ulrych V říjnu se v Dubaji roztočilo největší vyhlídkové kolo na světě Foto: Petr Manuel Ulrych

Vybrat si můžete ze tří druhů kabin a cena jednoho svezení začíná na 130 dirhamech. Podobně jako u dalších dubajských atraktivit platí, že kvalita zážitku odpovídá jen kondici vaší portmonky. Chcete-li si během jízdy dopřát občerstvení, mít kabinu jen pro sebe, případně uspořádat párty pro své přátele či příbuzné, zaplatíte pochopitelně adekvátní sumu. Mimochodem – pokud vás, pánové, napadlo, že budete originální ve své romantičnosti, a během jízdy na Ain Dubai požádáte svoji drahou o ruku, případně že na kole absolvujete přímo svatební obřad, musíme vás zklamat – podobných poptávek prý dostávají cestovní kanceláře zprostředkovávající vstupenky na tuto novou dubajskou atrakci docela dost.

Foto: Petr Manuel Ulrych Z Ain Dubai uvidíte město z výšky 250 metrů Foto: Petr Manuel Ulrych

Kolo se točí na umělém ostrově Bluewaters Island, na kterém můžete zavítat třeba také do dubajské pobočky muzea voskových figurín Madame Tussaud’s či do luxusního hotelu Ceasar’s Palace, v kterém funguje mj. restaurace Hells Kitchen známého „televizního“ šéfkuchaře Gordona Ramseyho.

4. Vyhlídka na palmu

Čtvrtým redakčním tipem, díky kterému si vychutnáte pohled na Dubaj z výšky, je mrakodrap The Palm Tower. Jak název napovídá, najdete ho na známém umělém poloostrově ve tvaru palmy. Ale pozor, ty jsou v Dubaji dva, vaše cesta proto musí směřovat na starší z nich zvaný Palm Jumeirah. Přijet můžete třeba oblíbenou jednokolejkou. Mrakodrap stojí na „kmeni“ této palmy. V jeho 52. patře byla nedávno otevřena vyhlídka The View at the Palm. Název je to poněkud prostý, ale opravdu výstižný – z otevřené terasy máte úžasný výhled na celý umělý poloostrov a jeho unikátní stavby, kterým vévodí monumentální budova pětihvězdičkového hotelu Atlantis.

Foto: Shutterstock.com Mrakodrap Palm Tower (uprostřed snímku) je nejvyšší budovou na poloostrově Palm Jumeirah Foto: Shutterstock.com

Ideální čas k návštěvě vyhlídky je těsně před západem slunce. Dubaj a její atraktivity (na dohled budete mít třeba ikonický hotel Burdž al-Arab) si prohlédnete jak za denního světla, tak poté, co na město padne tma a okolní stavby rozehrají divokou hru pestrobarevných světel. Jedinou vadou na kráse projektu The View at the Palm jsou žebra terasy, která neumožňují příliš širokoúhlé záběry. Na panoramatické snímky můžete rovnou zapomenout. Již v listopadu by měl ale tento handicap padnout poté, co bude v 50. patře mrakodrapu otevřen „nekonečný“ bazén Aura SkyPool o ploše 750 m2. Z něj budete mít opravdu ničím nerušený výhled na celý poloostrov. Půjde o jeden z nejvýše položených bazénů svého druhu na světě.

Foto: Petr Manuel Ulrych Nejatraktivnější je výhled z The View at the Palm po setmění Foto: Petr Manuel Ulrych

5. Když jsou potřeba křídla

Rozhled z výšky 555 metrů na Burdž Chalífa je vám málo? A Ain Dubai se točí příliš pomalu? Pak vám zbývají tři možnosti. Zaplatit si můžete vyhlídkový let vrtulníkem. V tom případě počítejte s částkou zhruba 600-900 dirhamů za cca čtvrthodinový let. Můžete se také vydat k umělému ostrovu Bluewater Island nebo k poloostrovu Palm Jumeirah a za přibližně 1 600 dirhamů absolvovat tandemový seskok s padákem. A nebo zvolte méně adrenalinovou cestu a výhled na město si užijte z pohodlí běžného dopravního letadla.

Foto: Shutterstock.com Na linku do Prahy nasazuje flydubai Boeingy 737 MAX Foto: Shutterstock.com

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit služby dubajské společnosti flydubai, která se letos vrátila na linku mezi Dubají a Prahou. Aktuálně mezi oběma městy létá až pětkrát týdně (přesný letový řád najdete na webu dopravce – www.flydubai.com/en/plan/timetable), přičemž odlety z Prahy jsou naplánovány na 21:55 a přílety do Dubaje na 7:15 místního času. (v úterý, čtvrtek, pátek, sobotu a neděli). Zpáteční lety startují z Dubaje v 17:00, v české metropoli pak letadla podle aktuálně platného letového řádu dosedají ve 20:55. Na linku tento dopravce nasazuje moderní letadla Boeing 737 MAX 8, případně MAX 9. Jejich pýchou je zejména zcela nová kabina v obchodní třídě, kde najdete sedadla, jež se dají v mžiku přeměnit na zcela plochá lůžka. Samozřejmostí je plný palubní servis včetně teplých jídel a bezplatného přístupu k systému palubní zábavy s širokým výběrem filmů, seriálů, hudby a her v angličtině, arabštině a ruštině. V třídě ekonomické je palubní zábava zpoplatněna, předem objednat a zaplatit si musíte také teplé občerstvení. Ceny těchto služeb jsou ale rozumné. Ekonomická třída je ve zmiňovaných letadlech vybavena komfortními sedadly RECARO s vestavěnými dotykovými obrazovkami o úhlopříčce 11,6 palce. Za úplatu můžete mít na palubě dokonce i wi-fi přístup k internetu, takže se o dojmy z cesty můžete se svými blízkými dělit prakticky v reálném čase. A bonus navrch: k letence do Dubaje získáte zdarma jednodenní vstupenku na Všeobecnou světovou výstavu EXPO 2020.

Autor

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více