Na skok do přírody na Královéhradecku

Foto: Shutterstock.com Podzimní romantika Adršpachu Foto: Shutterstock.com

Stromy oblékají rudý, žlutý až oranžový šat a příroda se pomalu ukládá k zimnímu spánku. Ještě, než se tak stane, toulejte se krajinou. I na těch nejnavštěvovanějších místech panuje klid a vy si tak můžete doplnit fotoalbum výletních míst o snímky v mlžném oparu nebo ve svitu stydlivých slunečních paprsků. Kam se vydat v Královehradeckém kraji? Máme pro vás chytlavý tahák, kde prožít víkendové dny na cestách s termoskou v ruce.

Roubenka jako žádná jiná

Roubené stavby vkusně dokreslují kolorit venkova už od nepaměti. Nejstarší roubenka v Čechách, označená jako chráněná památka, se nachází v obci Rtyně v Podkrkonoší. Stavba s číslem popisným 53 vyniká mimořádnou hodnotou nejen z pohledu architektury, ale i historie. Pochází totiž až ze 16. století a díky trámům netradičně natřeným na bílo ji s jistotou nepřehlédnete. I když ji majitelé kvůli původnímu dezolátnímu stavu měli v plánu srovnat se zemí, z iniciativy památkářů nařízený průzkum ale díky sondám do starých trámů přinesl překvapivá zjištění. Chalupa spatřila světlo světa v letech 1547 až 1548 a tak místo bouracích prací přišla na řadu citlivá rekonstrukce se zachováním všech klíčových aspektů té doby. Dochované smlouvy vypovídají o tom, že chalupa během své existence byla vždy v majetku zemědělců a přecházela do vlastnictví nejen s polnostmi, ale i dobytkem či zemědělským vybavením.

Foto: Ewwwa / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) Roubenka ve Rtyni v Podkrkonoší, nejstarší v Čechách Foto: Ewwwa / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

V městečku se ještě chvíli zdržíme. Za pozornost stojí jeho hlavní symbol v podobě dřevěné zvonice pokryté šindelí z roku 1952 a skrývající hned tři zvony. Milovníci dávných časů se ve zdejším muzeu zdrží víc, než by sami čekali. Etnografická expozice seznamuje návštěvníky nejen s historií obce, ale i se vším, co k ní náleží, tedy s příběhy zdejších obyvatel, dobovým oblečením či předměty denní potřeby z 18. a 19. století.

Dolování uhlí nebylo zrovna snadnou cestou k výdělku. Zajímá vás, jak asi vypadala těžba v oblasti Jestřebích hor v období 1590 až 1990? Zcela ojedinělá expozice Městského muzea ve Rtyni v Podkrkonoší vypráví o průběhu těžby černého uhlí a rud probíhající takřka přes 400 let. Prohlédnete si (ne)obyčejné nástroje a předměty související s nuzným životem horníků, modely a repliky důlních zařízení, nechybí ani uniformy spolu s ukázkami nejrůznějších hornin a fosilií.

Ztraťte se po vzoru Třetího prince v Diamantových skalách

Adršpašské skály není třeba sáhodlouze představovat, zatímco v letních měsících turisté vyčkávají u pokladny v nekonečných frontách, s příchodem podzimu a chladnějšího počasí tu při troše štěstí nepotkáte ani živáčka. Vstupenky pořídíte také online v pohodlí domova a pak už nezbývá, než se zachumlat do teplého oblečení a vydat se romantickou procházku vstříc skalním velikánům. Součástí Adršpašsko-teplických skal jsou také Jiráskovy skály, rozprostírají se coby kamenem dohodil od Teplic nad Metují. Hledáte nějakou souvislost s Aloisem Jiráskem? Právě tady se totiž odehrává jeho román Skály. Objevte jak část skalního seskupení v okolí Černého jezera, tak také v blízkosti kopce Čáp.

Foto: Shutterstock.com Výhled z Jiráskových skal Foto: Shutterstock.com

Broumovsko si střeží tajemství přírody, je protkané skalními bludišti skrz naskrz a zvídavé turisty odmění působivými panoramaty. Řeč je o skalním městu Ostaš z vápencových kvádrů, který je tvořen Horním a Dolním labyrintem, jež je známý také jako Kočičí skály. Svému pojmenování vděčí divokým kočkám, které se tu po dlouhou dobu cítily jako doma. Na co se můžete těšit? Na pískovcové věže, pilíře, úchvatné jeskyně a na největší skalní útvar v podobě Kočičího hrádku.

Foto: Shutterstock.com Rozhledna na vrcholu Šibeníku vznikla přestavbou tubusu větrné elektrárny Foto: Shutterstock.com

Vystoupejte na bývalou větrnou elektrárnu

Dobrým nápadem to začíná a výhledem do okolí končí, tedy alespoň v případě netradiční rozhledny, která vznikla z tubusu větrné elektrárny na vrcholu kopce Šibeník nedaleko Nového Hrádku. Vítr nově neroztočí vrtuli, zato se vám bude ve velkém prohánět ve vlasech. A přesně taková odměna čeká na návštěvníky po zdolání točitého schodiště. Za dobré viditelnosti budete mít rozhled nejen na Orlické hory, ale uvidíte i vrcholy Krkonoš, Českomoravské vrchoviny, Železných hor a nejspíš také Ještěd.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více